Wystawy

#MaszToPoMnie - kampania 2019

Hasło #MaszToPoMnie brzmi jak osobiste słowa rodziców kierowane do dziecka. Podkreśla bliskość żydowsko-polskich relacji, których ilustracją są cytaty znanych, historycznych postaci polskich Żydów. Podobnie jak my – przez całe życie lub jego część – byli związani z Warszawą.

Musimy pamiętać, że nie ma polskiej historii bez polskich Żydów. Nie da się więc opowiedzieć historii Warszawy z pominięciem opowieści o żydowskiej społeczności, która przed wojną stanowiła 30% wszystkich mieszkańców stolicy. Sąsiadowała z naszymi pradziadkami i dziadkami, chodziła z nimi do szkoły, brała udział w życiu publicznym. Współtworzyła Warszawę – jej klimat, kulturę, architekturę, jej historię.

(...) Ciężka, ogromna i pot z niej spływa (...)

Julian Tuwim
Żyd, Polak, warszawiak, słoik, poeta


Przedstawicielami tej społeczności byli między innymi Marek Edelman, Zuzanna Ginczanka, Janusz Korczak i Julian Tuwim. Ich słowa wykorzystane przez nas w kampanii letniej nie brzmią obco, są elementem polskiej kultury i tradycji.

(...) Uwikłane po szyję w sukienki,
prowadzimy kulturalne rozmowy (...)


Zuzanna Ginczanka
Żydówka, Polka, warszawianka, feministka, poetka


W Muzeum POLIN – położonym w sercu dawnej, tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej – poznacie historię bohaterów kampanii i dowiecie się, co jeszcze nas łączy. Wizyta na wystawie będzie także świetną okazją do zastanowienia się nad naszym wspólnym pochodzeniem i poczuciem tożsamości.

Przyjdź na wystawę "1000 lat historii Żydów polskich" i poznaj swoją historię.

Poznaj Juliana Tuwima >>

Poznaj Zuzannę Ginczankę >>

Poznaj Marka Edelmana >>

Poznaj Janusza Korczaka >>

Poznaj Alinę Szapocznikow >>

Poznaj Bolesława Leśmiana >>