Koncert

Lara St. John

Na zdjęciu z koncertu widać po lewej dyrygenta, po prawej Larę St. John która gra na skrzypcach
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Kanadyjska skrzypaczka Lara
 St. John została nazwana "zjawiskiem" przez "The Strad", a przez "New York Times" –  "dynamiczną solistką".

29 lutego (sobota), Koncerty Shiksa i Bastarda, bilety: 60 zł / 80 zł, KUP BILET >>

Lara występowała solo z orkiestrami z Cleveland, Filadelfii, San Francisco, Seattle, Toronto, Montrealu, i Vancouver, oraz z Boston Pops, Royal Philharmonic Orchestra, NDR Symphony, Zurich Chamber Orchestra, Camerata Ireland, Amsterdam Symphony, Brazilian Symphony, Sao Paulo Symphony, China Philharmonic, Hong Kong Symphony, Tokyo Symphony, Kyoto Symphony, oraz z orkiestrami z Brisbane, Adelajdy i Auckland, oraz z wieloma innymi.

Lara koncertowała też w Ameryce Łacińskiej z orkiestrami takimi jak: Simón Bolívar Youth Orchestra z Wenezueli, Sao Paulo Symphony, Orquestra Sinfonica Brasileira z Rio de Janeiro, SODRE z Montevideo czy z Sociedad Filarmónica de Lima z Peru.

W "The Los Angeles Times" określono Larę St. John jako "wulkan energii, skrzypaczka o niesamowitej barwie dźwięków, które wydobywają się z niej jak gorąca lawa. Lara dysponuje niebywałą techniką i gra nieustannie z najwyższą energią".

W 1999 roku Lara otworzyła własną wytwórnię Ancalagon; nagrywała z Royal Philharmonic, Simon Bolivar Youth Orchestra z Wenezueli oraz z The Knights – w 2011 roku otrzymała nagrodę Juno za wspólnie nagrany album z muzyką Mozarta. Jej podwójny album zatytułowany Bach: The Six Sonatas and Partitas był bestsellerem na platformie iTunes w roku 2007.

Album Lary St. John z 2014 roku zatytułowany Schubert i nagrany z harfistką berlińskiej filharmonii Marie- Pierre Langlamet, wiolonczelistą Ludwigiem Quandtem i śpiewaczką sopranową Anną Prohaską został wybrany przez "Der Tagsesspiegel" jako jedna z najlepszych płyt tej wiosny. MDR Figaro polecał płytę za jej "bezkresny urok". Album Lary z roku 2015 zatytułowany Shiksa tak został opisany w "All About Jazz": "To muzyka, która przekracza granice wyobraźni i talentu. Istnieje jedynie w luźnych molekułach, które można napotkać na samej krawędzi procesu Tworzenia".

Lara rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 2 lat. Jako czterolatka wystąpiła po raz pierwszy jako solistka z orkiestrą, a jej europejski debiut z Gulbenkian Orchestra miał miejsce w wieku lat 10. Koncertowała w Hiszpanii, Francji, Portugalii, na Węgrzech już w wieku 12 lat. Jako trzynastolatka rozpoczęła naukę w Instytucie Curtisa, a trzy lata później spędziła lato w Marlboro, gdzie jej nauczycielami byli m.in. Felix Galimir i Joey Corpus.

Lara zagra na Salabue Guadagniniego z 1779 roku dzięki hojności anonimowego sponsora.

www.larastjohn.com