Koncert

Ohad Ben-Ari

Ohad Ben Ari - mężczyzna w białej koszuli z kołnierzem wyłożonym na czarną marynarkę, z głową ogoloną do skóry, opiera się o szklaną ścianę
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Kariera urodzonego w Izraelu Ohada Ben-Ari rozpoczęła się w wieku zaledwie 12 lat od występów z Israeli Philharmonic Orchestra. W kolejnym roku Ohad został oficjalnie wpisany na listę studentów Uniwersytetu w Tel Awiwie, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję.

29 lutego (sobota), Koncert Guttman i przyjaciele, bilety: 20 zł / 30 zł, KUP BILET >>

Jako pianista zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, między innymi na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium oraz Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina. Zaowocowało to wieloma zaproszeniami do występów w recitalach, jako solista z orkiestrami i jako kameralista na całym świecie.

Wiele kompozycji i transkrypcji Ben-Ariego jest wykonywanych na całym świecie. Jego ostatni epicki Requiem na chór, organy i duży zespół kameralny miał swoją premierę w ubiegłym sezonie w Hamburgu. Jego pierwsza praca orkiestrowa zatytułowana “Tips” miała swoją premierę w 2013 roku z Hamburg Symphony. W 2014 roku jego Koncert na Marimbę miał swoją premierę w Tokio w wykonaniu Japan Philharmonic Orchestra.

Od swojego debiutu w roli solisty pod batutą sir Simona Rattle'a w 2014 roku, Ohad Ben-Ari utrzymuje bliski kontakt z berlińskimi filharmonikami. Często koncertuje jako kameralista z różnymi członkami orkiestry. Violins of Hope, utwór Ben-Ariego na smyczki został zamówiony i wykonany przez Berliner Philharmoniker w 2015 roku.

Od 2010 Ohad Ben-Ari mieszka z rodziną w Berlinie. Tutaj kontynuuje swoją pracę jako wykonawca i kompozytor. Jako pianista często współpracuje ze skrzypkiem Guyem Braunsteinem i mandolinistą Avi Avitalem. Współpracuje również z Alisą Weilerstein, Solem Gabettą, Noahem Bendix-Balgley’em, Emmanuelem Pahudem, Davidem Orłowskim, Andreasem Ottensamerem, Rayem Chenem, Magdaleną Koženą i Yuja Wangiem.

Ben-Ari jest także dyrektorem ID Festival Berlin, który założył przy wsparciu rządu niemieckiego w 2014 roku.