Patronat POLIN
23.05.2017

14. MFF Żydowskie Motywy

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy od lat przybliża najważniejsze i najciekawsze filmy poświęcone tematyce żydowskiej, jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie, prezentującym filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe o historii i tradycji narodu żydowskiego oraz  jego kulturowej tożsamości.


23 - 27 maja (środa - niedziela), wstęp bezpłatny, wejściówki do pobrania w Kinie Muranów od 21 maja

Na szczególny charakter imprezy wpływają nie tylko prezentowane filmy, ale też liczne spotkania z reżyserami konkursowych filmów. Udział w festiwalu potwierdziło ponad dwudziestu twórców filmowych, w tym takie postaci jak: Danny Ben-Moshe z Australii, Barak Heymann z Izraela, czy Ferenc Török z Węgier.

Otwarcie festiwalu nastąpi 23 maja w Kinie Muranów, uroczyste zamknięcie 27 maja w Muzeum POLIN. Bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse będą dystrybuowane w Kinie Muranów od poniedziałku 21 maja.

Cel festiwalu jest niezmienny – pokazać najciekawsze ujęcia tematyki żydowskiej we współczesnym kinie. „W tym roku dostaliśmy ponad sześćset zgłoszeń, a wybraliśmy spośród nich trzydzieści cztery filmy” – mówi Mateusz Toma, koordynator Festiwalu. W programie znalazły się tytuły z Polski, Niemiec, Izraela, Francji, Węgier, Australii, Argentyny, USA, Litwy, Kanady, Rumunii, Austrii, Portugalii i Czech, wyreżyserowane w latach 2016-2018, drobiazgowo zweryfikowane pod względem artystycznym i merytorycznym przez komisję festiwalową.  Filmy pokazywane na festiwalu dotykają szerokiego spektrum tematów żydowskich. Od wątków historycznych, kulturowych, wojennych po nieoczywiste, współczesne życie mieszkańców Izraela i diaspory.

Filmy konkurować będą o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego. Ponadto filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, a także o Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP.

Nagrodzone filmy wybierze jury w składzie: Beata Chmiel, Andrzej Jakimowski, Adam Bajerski.

Wydarzeniem pozakonkursowym będzie projekcja cyfrowo zrekonstruowanego dokumentu Stuarta Schulberga "Norymberga: lekcja dla przyszłych pokoleń" z 1948 roku.

24 maja w JCC Warszawa odbędą się warsztaty Masterclass prowadzone przez Baraka Heymanna, jednego z czołowych dokumentalistów z Izraela.  

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się też warsztaty kuchni żydowskiej przygotowane przez Menora InfoPunkt, które odbędą się 24 i 25 maja w Charlotte Menora przy Placu Grzybowskim 2.

  • Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy.
  • Dyrektor Festiwalu: Mirosław Chojecki
  • Dyrektor artystyczna: Magdalena Łazarkiewicz
  • Klub festiwalowy: Klubokawiarnia RESORT, ul. Bielańska 1 
  • Partner główny: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  • Partnerzy: Gutek Film, Kino Muranów, Media Kontakt, Ambasada Izraela, Ambasada USA, Litewski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Rumuński Instytut Kultury, Węgierski Instytut Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, JCC Warszawa, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP, ZAiKS, Menora, Klub Resort, Oktan Wina, Barkan, Segal
  • Patroni medialni:  TOK FM, Co Jest Grane, Fimweb, Miesięcznik Kino, Midrasz, Słowo Żydowskie, Miasteczko Poznań, Miesięcznik Stolica, In Your Pocket
  • Festiwal jest współfinansowany ze środków m. st. Warszawy, Narodowego Centrum Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej: www.jewishmotifs.org.pl, fb: www.facebook.com/jewishmotifs