Zbiory

Prace Krzysztofa Gierałtowskiego w zbiorach Muzeum POLIN

Fascynujące portrety – Jerzego Kosińskiego i Mariana Małowista – autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego, z cyklu Polacy, portrety współczesne wzbogaciły kolekcję Muzeum POLIN.

Marian Małowist (1909-1988) był znakomitym historykiem, znawcą średniowiecza, ocalałym z Zagłady. Od czasów studiów związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie po II wojnie światowej wykładał. Adam Manikowski, jeden z uczniów Profesora pisał o swoich nauczycielach: „Pamiętam, że w oczach mojego pokolenia takimi niepodważalnymi autorytetami byli: Stanisław Herbst, Stefan Kieniewicz, Marian Małowist i Tadeusz Manteuffel. To w nich właśnie widzieliśmy nasze ideały uczonych, to oni byli dla nas wzorcami postaw moralnych, to im wreszcie przypadła trudna rola nauczycieli prawości i odwagi, tak potrzebnych naszemu pokoleniu zagubionemu w koszmarze marca 1968 r.”

Jerzy Kosiński (1933-1991), wybitny pisarz, znany przede wszystkim jako autor Malowanego ptaka. James Park Sloan, biograf Kosińskiego, pisał o nim: „«ni to Polak, ni to Żyd, ni to ryba, ni to ptak», świetnie wychwycił modus vivendi całej tej twórczości, a Malowanego ptaka szczególnie – bardzo złożony problem poszukiwania i porzucania przez Kosińskiego zawikłanej tożsamości”. (Culture.pl)

Fotografie nabyto dzięki dotacji Funduszu Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.