Portret współczesnego Muranowa - podsumowanie projektu
image
image
image
image
image
image
image
image
Na przełomie października i listopada 2017, uczestnicy warsztatu fotograficznego „Portret Współczesnego Muranowa” przemierzali z aparatami ulice osiedla, zaglądając w jego zakamarki. Poszukiwali współczesnego obrazu dzielnicy, jej tożsamości, znaków współistnienia przestrzeni i jej mieszkańców.
Nie stanął im na przeszkodzie orkan Grzegorz, który przetoczył się nad Warszawą podczas jednego z warsztatów. Na szczęście natura wynagrodziła ich przy okazji kolejnego spotkania słonecznym, jesiennym popołudniem. Fotografowali architekturę, poszukiwali w przestrzeni rytmów i konkretnych kształtów; kropek, trójkątów, linii. Zajrzeli do powstałej niedawno części Muranowa, zwanej "Nowym Mordorem", tym samym zwracając uwagę na ciągłą zmianę w przestrzeni. Zapukali do swoich sąsiadów i prosili ich o pozwolenie na zrobienie zdjęcia. Słuchali ich historii.
9 listopada 2017 odbył się finałowy pokaz zdjęć. Wyłoniła się prywatna, wypływająca z wrażliwości każdego z autorów wizja dzisiejszej dzielnicy. Obraz Muranowa oczami jego mieszkańców.
Wydrukowane zdjęcia trafią do sąsiadów lub osób, którym autorzy postanowili je podarować.
Autor projektu: Michał Wangrat
Prowadzenie: Paweł Ogrodzki
Miejsce: Muzeum POLIN, Klubokawiarnia Jaś & Małgosia, Fundacja Jeden Muranów, osiedle Muranów
Prezentujemy galerię wybranych zdjęć:
- Anna Juszkiewicz, Rafał Lisowski (tłumacz, mieszkający od dziecka na Muranowie)
- Anna Trafisz, bez tytułu
- Viera Hres, Moje pierwsze udane zdjęcie: Anna z Chorwacji
- Magda Czarnecka, Łączące różnice
- Michał Wangrat, Intraco, nasz muranowski wieżowiec
- Paweł Ogrodzki, Sąsiedzka instalacja artystyczna, podwórko przy ul. Stawki
- Marek Ślusarz, Zapomniane miejsce
- Krzysztof Wacławek, Walka o dominację
Projekt realizowany w ramach konkursu "Nasz Muranów" organizowanego przez Muzeum POLIN przy współpracy Urzędu Miasta st. Warszawy oraz partnerstwa "Przepis na Muranów".