Muzeum
27.10.2017

Ceremonia wręczenia Nagrody Europa Nostra Muzeum POLIN

27 września podczas konferencji "History, education, digital projects – Norwegian and Polish perspectives" odbyła się lokalna ceremonia wręczenia Nagrody Europa Nostra przyznanej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły w kwietniu br. zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra, najwyższego wyróżnienia w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony, badań, aktywnej działalności, edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego uhonorowano 29 laureatów z 18 państw. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazł się program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Składające się z niezależnych ekspertów jury przeanalizowało w sumie 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy. Pierwszy raz w historii w kategorii nagroda została przyznana polskiej instytucji.

Nagrodę przedstawicielom Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w czasie wrześniowej uroczystości wręczy Goranka Horjan  - dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zagrzebiu i członkini jury Nagrody Europa Nostra w kategorii Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości.

W uzasadnieniu dla nagrody przyznanej prowadzonemu przez Muzeum POLIN programowi Żydowskie dziedzictwo kulturowe Jury stwierdziło: Muzeum, pragnąc edukować i chronić pamięć o społeczności żydowskiej, (…) stworzyło bezpieczną przystań, w której kwitnie dialog międzykulturowy.

 

Program Żydowskie dziedzictwo kulturowe jest realizowany dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.