Edukacja

Warsztaty w ramach religii i etyki

Warsztaty dla katechetów.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich


Podstawowe informacje organizacyjne:

 • czas trwania: 120 minut
 • liczebność grupy: maks. 30 osób
 • cena biletów: 160 zł / grupa (opiekunowie uczestniczą w zajęciach bezpłatnie)
 • rezerwacja: [email protected]Rezerwacje rozpoczynamy 1 września

Zobacz pełne informacje organizacyjne >>

 

Zapraszamy katechetów oraz uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8), gimnazjów i szkół ponadpodstawowych do udziału  w specjalnych warsztatach edukacyjnych. Ich tematyka opracowana została przez metodyków, księży i doświadczonych edukatorów. Zajęcia są wartościowym uzupełnieniem nauczania religii.

Dwugodzinna interaktywna lekcja, w której biorą udział uczniowie wraz z katechetą, odbywa się w nowoczesnej sali Centrum Edukacyjnego muzeum POLIN oraz w wybranych miejscach wystawy stałej opowiadającej o tysiącu lat życia Żydów na historycznych ziemiach polskich. Prowadzona jest przez doświadczonych edukatorów, specjalizujących się w tematyce judaistycznej oraz problematyce relacji chrześcijańsko-żydowskich.


Serdecznie zapraszam do skorzystania z programu edukacyjnego, który przygotowaliśmy specjalnie dla nauczycieli religii i ich uczniów. Jestem przekonany, że będzie to szansa bliższego poznania i lepszego zrozumienia duchowego dziedzictwa oraz wartości judaizmu, a zarazem ważnych korzeni chrześcijaństwa. Judaizm i chrześcijaństwo to dwie wyrastające ze wspólnego pnia religie, których wielowiekowe współistnienie w szczególny sposób naznaczyło historię naszego kraju. Dziękuję serdecznie Kurii Warszawskiej za docenienie i wsparcie tej inicjatywy - w duchu nauczania Jana Pawła II, wielkiego rzecznika wzajemnego zbliżenia i poznania chrześcijan i żydów. Zapraszam gorąco do odwiedzenia naszego muzeum, poznania wystawy stałej prezentującej 1000 lat historii polskich Żydów i skorzystania z naszej oferty programowej. Miło mi dodać, że Muzeum POLIN włączy się w obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w 2018 roku i już teraz chciałbym zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniach, które z tej okazji odbędą się w naszej placówce w styczniu.  

Dariusz Stola
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 

Katechetom i ich uczniom oferujemy do wyboru dwa warsztaty tematyczne:

 • Dzieci Abrahama. O dialogu trzech religii

  Trzy religie Księgi: judaizm, chrześcijaństwo i islam odwołują się do wspólnego praojca, Abrahama. Oprócz wielu dzielących te religie różnic istnieją też podobieństwa i wspólne korzenie. W czasie warsztatów uczniowie i uczennice będą mieli szansę przyjrzeć się tym podobieństwom i różnicom. Poznają historię kilkorga swoich rówieśników, którzy mimo różnic religijnych starają się dojść do porozumienia.
  Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne (warsztaty nie odbywają się na wystawie stałej)
   
 • Spotkania z judaizmem

  Jakie są najważniejsze tradycje i święta żydowskie? Czym różni się kalendarz chrześcijański od żydowskiego? W czasie zajęć połączonych z profilowym oprowadzaniem po wystawie stałej, uczniowie i uczennice zapoznają się z historią judaizmu oraz jego głównymi zasadami i praktykami. Warsztaty będą także okazją do zadania pytań o korzenie chrześcijaństwa i jego związki z judaizmem.
  Miejsce warsztatów: Centrum Edukacyjne i wystawa stała, galerie: Pierwsze spotkania, Paradisus Iudaeorum, Miasteczko, Wyzwania nowoczesności

W drugim semestrze roku szkolnego planowane jest przeprowadzenie kursów dedykowanych nauczycielom religii i etyki o trzech religiach monoteistycznych – judaizmie, chrześcijaństwie i islamie, o podobieństwach i różnicach występującymi między nimi. Bliższe informacje będą dostępne na naszej stronie internetowej www.polin.pl.

Informacje organizacyjne

Jak zarezerwować warsztaty?

Rezerwacji należy dokonać co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected].

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

 • Data (wybrany zakres dat),
 • Godzina,
 • Temat warsztatów,
 • Nazwa szkoły/przedszkola,
 • Adres,
 • Która to klasa/ wiek dzieci,
 • Liczba uczniów/opiekunów,
 • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
 • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

Terminy warsztatów

Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są one prowadzone w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15-12:15 oraz 13:00-15:00. Trwają 2 godziny (120 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Bardzo prosimy, aby każda grupa stawiała się w muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć. To konieczne ze względu na procedury bezpieczeństwa oraz inne czynności organizacyjne przed rozpoczęciem zajęć. Jeśli grupa spóźni się więcej niż 15 minut, edukator ma prawo odwołać zajęcia lub je znacznie skrócić. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

Przypominamy również, że Muzeum POLIN jest dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia do Muzeum POLIN, informacje o projektach edukacyjnych i wydarzeniach specjalnych, prosimy wypełnić formularz dostępny tutaj.

Wystawa

Zapraszamy również do udziału w oprowadzaniu po wystawie stałej

Dzięki udziałowi w programie "Muzeum za złotówkę" dzieci powyżej 7 roku życia oraz ucząca się młodzież do 26 roku życia mogą obejrzeć wystawę, kupując bilet w cenie 1 złoty.

 

Regulamin uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych znajdą Państwo pod linkiem >>