Spektakl
28.05 - 2.06.2017

"Malowany ptak" i "Dybuk" w Teatrze Żydowskim

Spektakl "Malowany ptak"
fot. M. Hueckel

Warszawska premiera „Malowanego ptaka” na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego już 28 maja! Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska, uhonorowana w tym roku Srebrnym Lwem w kategorii Teatr na La Biennale di Venezia 2017, a za dramaturgię odpowiada Łukasz Chotkowski. Tuż po tej premierze widzowie będą mieli wyjątkową szansę obejrzeć „Dybuka” – pierwszy spektakl duetu Kleczewska-Chotkowski zrealizowany dla Teatru Żydowskiego, za którego Maja Kleczewska otrzymała „Laur Konrada”  na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach.

Malowany Ptak

"Malowany ptak" powstał w koprodukcji Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Żydowskiego w Warszawie. Jego poznańska premiera odbyła się 26 marca. Współorganizatorem warszawskiej premiery 28 maja jest TR Warszawa, na którego scenie w ATM Studio przy Wale Miedzeszyńskim 384 spektakl zostanie wystawiony gościnnie. Kolejne spektakle odbędą się 29 i 30 maja. 1 i 2 czerwca w tym samym miejscu widzowie będą mogli obejrzeć "Dybuka", którego współorganizatorem pokazu jest również TR Warszawa.

Przedstawienie "Malowany ptak" jest zestawieniem powieści Jerzego Kosińskiego z materiałami dokumentalnymi, tekstami historyków, pisarzy m. in.: Claude'a Lanzmanna, Jana Tomasza Grossa, Jana Karskiego, Jana Błońskiego, Jana Grabowskiego, Barbary Engelking, Joanny Krakowskiej, Moniki Sznajderman, Anny Bikont, Joanny Siedleckiej oraz z książką wydaną przez Fundację Shalom "Dzieci żydowskie oskarżają". To pierwsze sceniczne wystawienie powieści Jerzego Kosińskiego.

Dybuk

Spektakl "Dybuk" oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym "Romeo i Julią", ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci.

W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale "przylgnęli" do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Współorganizatorem pokazu spektaklu 1 i 2 czerwca jest TR Warszawa.