Rocznice i święta

Jom Kippur: 11-12 października 2016

Żydzi modlący się w synagodze w Jom Kippur, (Maurycy Gottlieb, 1878)
Żydzi modlący się w synagodze w Jom Kippur (Maurycy Gottlieb, 1878), fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jom_Kippur

Jom Kippur - najważniejsze święto żydowskie o pokutnym charakterze - przypada w tym roku na wtorek i środę, 11 i 12 października. Z tego powodu w środę 12 października Muzeum POLIN będzie zamknięte dla zwiedzających (we wtorki wystawa zwyczajowo jest zamknięta).


JOM KIPPUR – (hebr. Dzień Pojednania, w Polsce nazywany też Sądnym Dniem) - dzień pokuty i postu obchodzony dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Jest to najważniejszy dzień żydowskiego roku, kończący Dziesięć Dni Pokuty. W ten jedyny dzień arcykapłan wchodził do miejsca Święte Świętych w Świątyni jerozolimskiej. J.K. poprzedza ceremonia kaparot, rytualne oczyszczenie w mykwie oraz rzadsze obecnie symboliczne biczowanie.

Obowiązuje ścisły post, zakaz mycia się, noszenia skórzanego obuwia i podejmowania współżycia płciowego. Wieczorną liturgię J.K. rozpoczyna pieśń Kol nidre - unieważnienie ślubowań religijnych. Prawie cały dzień trwają modły w synagodze, odmawia się modlitwy za zmarłych, wyznaje grzechy, błaga o Boże przebaczenie, odczytuje Torę, Księgę Jonasza. Dzień zamyka nabożeństwo Neila (hebr. zamknięcie) i dęcie w szofar.

W 2016 roku święto zaczyna się we wtorek 11 października o zmierzchu, tj. o 17:50 i trwa do 18:38 dnia następnego.