Zbiory

Rutu Modan i Regina jadą warszawską ulicą

Wybitna artystka komiksowa, Rutu Modan, przekazała Muzeum sygnowaną planszę ze swojego komiksu „Zaduszki”. Jest to wydruk artystyczny 48. strony książki. Regina – jedna z bohaterek, przybywająca po wielu latach z Izraela do Polski – jedzie do swojego przedwojennego domu w Warszawie. Widok współczesnego miasta za oknem samochodu uruchamia wspomnienia ulic z lat przed wybuchem II wojny światowej.


„Zaduszki” wydane zostały przez Drawn and Quarterly w 2013 roku (wydawca polskiej edycji: Kultura Gniewu, przekład Zuzanny Solakiewicz). Autorka przewrotnie opiera fabułę na  budzącym kontrowersje, drażliwym dla obecnych relacji polsko-żydowskich problemie własności (tytuł angielski publikacji: „The Property”). Wątek ten spleciony jest jednak, jak się okazuje, z wątkiem uczuciowym. Emocje, które kryją się za pozornie należącą do innych rejestrów sprawą kamienicy, uwidaczniają całą niejednoznaczność sytuacji i jej złożoność, chciałoby się powiedzieć: wielopiętrowość.  

Książka obsypana została wieloma nagrodami, w tym uznawaną za najważniejszą: The Will Eisner Comic Industry Awards, w kategorii album roku.  

Planszę będzie można obejrzeć na specjalnym pokazie kolekcji "Czytelnia kreski", przygotowywanym na Festiwal MADE in POLIN (23–23 października), otwartym do 5 grudnia 2016 r. Wstęp wolny.

Na wystawie eksponowane będą również inne plansze komiksowe i rysunki z zbiorów POLIN, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza i Marzeny Sowy, Olgi Wróbel, Jacka Michalskiego i Moniki Powalisz, Marka Raczkowskiego, Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego.