Edukacja
23-29 października 2016

Konferencja „Słowa, które pamiętają – literatura czasu Zagłady”

materiały organizatora

W imieniu Instytutu Studiów Archetypowych i Religijnych zapraszamy na konferencję „Słowa, które pamiętają – literatura czasu Zagłady”, która odbędzie się w dniach 23-29 października 2016 w Sichowie Dużym. 

Poezja, będąc nośnikiem indywidualnego i zbiorowego doświadczenia, zawiera w sobie codzienne i mityczne, nazwane i niewypowiedziane wymiary utraty. Dzięki poezji jesteśmy w stanie objąć niewyobrażalne i pofragmentowane aspekty utraty na długo zanim ich wpływ jest w stanie dostrzec psychologia i zanim znajdą one swe miejsce w obrębie terapeutycznego settingu. Słowa poety są niczym żywa pamięć, obecna na długo po jego odejściu. Ich żywotność i złożoność pozwala nam sięgnąć do traumatycznych fragmentów indywidualnego i zbiorowego doświadczenia, zapewniając jednocześnie niezbędny dystans, potrzebny do leczenia psychiki kulturowej.

Konferencja „Słowa, które pamiętają – literatura czasu Zagłady” jest przestrzenią pamięci, w której możliwe jest głębokie doświadczenie i zrozumienie głosu przeszłości, który nadal pozostaje żywy w naszych czasach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką na spędzenie z nami kilku dni, w trakcie których powracać będziemy między innymi do poezji Henryki Łazowertówny, Zuzanny Ginczanki, Brunona Schulza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i innych. Towarzyszyć nam będą między innymi historycy literatury, poeci, psycholodzy głębi i specjaliści teatralni.  

>>Więcej informacji o konferencji