Wydarzenie

4 edycja akcji Żonkile – relacja

Muzeum POLIN uczciło 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim organizując kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. To wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się już po raz czwarty, nie byłoby możliwe bez naszych wolontariuszy.


Ponad tysiąc osób rozdawało na ulicach Warszawy papierowe żonkile-przypinki i ulotki z informacjami o powstaniu w getcie. Ponad 60 tysięcy kwiatów symboli pamięci o bohaterach z 1943 roku trafiło do mieszkańców stolicy.

Wolontariusze spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem: wielu przechodniów samych podchodziło do nich, prosząc o pamiątkową przypinkę. Z roku na rok rośnie też liczba osób, które znają akcję i chcą się do niej przyłączyć.

Żonkile nosili wszyscy uczestnicy oficjalnych obchodów rocznicy powstania, które odbyły się przy Pomniku Bohaterów Getta. Przypięli je obecni na uroczystości przedstawiciele najwyższych władz: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Żonkile można było tego dnia zobaczyć również na piersi prowadzących wiadomości w większości polskich stacji telewizyjnych.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, których coraz więcej włącza się w akcję upamiętnienia bohaterów powstania w getcie warszawskim. Do sukcesu tegorocznej edycji Żonkili obok tysiąca wolontariuszy przyczyniła się również rekordowa liczba ok. 1500 szkół i bibliotek z całej Polski, które 19 kwietnia organizowały zajęcia i uroczystości, korzystając z materiałów (w tym szablonów z żonkilami), które można było pobrać ze strony muzeum.

Ogromną popularnością cieszył się również przygotowany przez muzeum film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, który tego dnia obejrzało ponad 45 tysięcy osób.

Liczymy na wasz udział w akcji także w przyszłym roku. Łączy nas pamięć!