Wydarzenie
19.04.2016

Dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola odznaczony medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”

19 kwietnia 2016 r. Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej wręczyło honorowe medale „Powstanie w Getcie Warszawskim”, którymi wyróżnia osoby zasłużone dla kultywowania pamięci o wielowiekowym wkładzie Żydów w rozwój Polski, wspólnym oporze i walce z niemieckim okupantem, a także przeciwstawiających się przejawom ksenofobii nacjonalizmu i antysemityzmu. W tym roku wśród odznaczonych znalazł się prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.

– Medal przyznany właśnie w rocznicę powstania w getcie warszawskim, jest nie tylko zaszczytem dla mnie, ale też sygnałem, że praca całego zespołu naszego muzeum jest doceniana – powiedział prof. Stola odbierając odznaczenie z rąk Tomasza Miedzińskiego, prezesa Zarządu Głównego SŻK. – Taki sygnał ze strony kombatantów żydowskich ma dla nas szczególne znaczenie. Traktuję ten medal jako wyraz uznania dla pracy wszystkich pracowników i współpracowników naszego muzeum – dodał prof. Stola.

Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się także m.in. prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz dwaj współpracujący z Muzeum POLIN dziennikarze „Gazety Wyborczej”, Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski, których wyróżniono za publikacje o historii i życiu współczesnym polskich Żydów.