Wydarzenie
30.03.2016

Uroczysta premiera filmu Natalie Portman „Opowieści o miłości i mroku”

fot. Ran Mendelson

29 marca w Muzeum POLIN odbyła się uroczysta premiera debiutu reżyserskiego Natalie Portman – filmu „Opowieść o miłości i mroku”. Gościem specjalnym pokazu był światowej sławy operator i autor zdjęć do filmu Sławomir Idziak. Opowiedział on o współpracy z Natalie Portman, która nie tylko wyreżyserowała film i zagrała w nim główną rolę, ale także napisała scenariusz i była jego producentką.

Zgromadzonych gości powitała Patrycja Wanat. Odczytała list, który specjalne na tę okazję przesłała Natalie Portman.

Żałuję, że nie mogę być z Państwem dziś wieczorem, zwłaszcza, że ten film jest w jakieś części polski.  Z jednej strony dzięki spojrzeniu kamery Sławomira Idziaka, jak również ze względu na moje polskie korzenie, które oczywiście miały wpływ na moją miłość i zrozumienie tej historii. Dziękuję za Państwa obecność na dzisiejszej premierze i mam nadzieję, że wkrótce Was odwiedzę!

Gości przywitała również w imieniu Muzeum Dorota Keller-Zalewska:

„Opowieść o miłości i mroku” jest ciekawym uzupełnieniem wątków poruszanych na wystawie stałej muzeum. W galerii dotyczącej okresu powojennego przedstawiamy Żydów stojących przed tym dylematem. Muszą zdecydować, czy zostać w kraju, czy wyjechać i budować nowe państwo. Film Natalie Portman mówi o tych, którzy zdecydowali się na emigrację”.

Na seans zaprosiła również ambasador Izraela Anna Azari:

Niezmiernie mi miło być dziś z Państwem na premierze tego specjalnego filmu, który powstał na podstawie mojej ulubionej powieści Amosa Oza […] . Cieszę się także, że tak znana i wspaniała aktorka jak Natalie Portman, która jest również dumną Izraelką, stworzyła film w całości nakręcony w Izraelu. I że film ten będzie pokazywany w kinach w całej Polsce. Dodatkowo poprzez osobę Pana Sławomira Idziaka, który stworzył poruszające zdjęcia, film wpisuje się w doskonałą współpracę izraelsko-polską, tym razem na polu kinematografii.

Film Opowieść o miłości i mroku opiera się na wspomnieniach Amosa Oza z czasów dorastania w Jerozolimie. Pisarz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego ojca Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niesamowitą wyobraźnią matki – Fani.

Rodzice Oza byli jedną z wielu żydowskich rodzin, które przybyły z Europy do Palestyny w latach 30., uciekając przed prześladowaniami. Arie z ostrożną nadzieją patrzył w przyszłość, Fania pragnęła czegoś więcej.

Nieszczęśliwa w małżeństwie, znajdowała pocieszenie, opowiadając synowi niesamowite opowieści z pogranicza jawy i snu. Z czasem historie snute przez matkę stawały się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe. Wkrótce chłopiec przekonuje się, co może się stać, kiedy opowieść staje się rzeczywistością. Zmieniło to całe jego życie.

Film „Opowieść o miłości i mroku” w kinach od 1 kwietnia.

Patronem filmu jest Muzeum Polin.

Honorowy patronat nad filmem objęła Ambasada Izraela.

Przy okazji premiery filmu Dom Wydawniczy Rebis przygotował nowe wydanie książki Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”. Książka jest już w sprzedaży.