Wystawy
12.03–16.04.2016

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Obecność / Brak / Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie”

Obecność/ Brak/ Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie
fot. Noa Shadur i Konrad Smoleński, Field Survey, 2015. Kadr z filmu

Kuratorskie wprowadzenia do wystawy

  • 19 marca, godz. 18.00
  • 30 marca, godz. 18.00 
  • 6 kwietnia, godz. 18.00
  • 16 kwietnia, godz. 18.00

12 marca 2016 
Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja – seminarium

Podczas seminarium, w odniesieniu do prezentowanych na wystawie Obecność/ Brak/ Ślady prac, zastanowimy się nad potencjałem rezydencji artystycznych i realizowanych w ich ramach projektów. Spotkamy się z wybranymi artystami, których prace prezentowane są na ekspozycji, a także krytykami i kuratorami, zaangażowanymi w program rezydencji.

Podczas wykładu i dyskusji panelowej  zastanowimy się, w jaki sposób omawiane praktyki artystyczne aktualizują historię, jakie miejsce w muzeach historycznych może pełnić eksperyment artystyczny, a także jakie są szanse i pułapki sztuki partycypacyjnej.

Przed rozpoczęciem seminarium zachęcamy wszystkich uczestników do zwiedzenia wystawy.

Program seminarium:

12.00–14.30 – zapraszamy na seminarium z udziałem artystów, których prace prezentujemy na wystawie „Obecność/ Brak/ Ślady”. O swoich działaniach artystycznych opowiedzą:

  • Jasmine Bakalarz (Argentyna) i Itay Ziv (Izrael) - żydowskie wątki tożsamościowe i autobiograficzne.
  • Grupa projektowa CENTRALA: Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz (Włochy/Polska) –artystyczne strategie pracy z tkanką miejską.
  • Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe (Czechy) – praktyka odzyskiwania/reinterpretowania dziedzictwa żydowskiego w kontekście lokalnym.

Seminarium w jęz. angielskim, organizatorzy zapewniają posiłek, zapisy pod adresem: [email protected].

Po seminarium, odbędą się otwarte wykłady i dyskusje:

16.00–16.45 – Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja – komentarz do katalogu i programu rezydencji. Wykład Pawła Możdżyńskiego (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW).

Jęz. polski z tłumaczeniem na jęz. angielski, wstęp wolny.

17.00–18.45 – Aktualizacja historii, eksperyment, partycypacja – dyskusja panelowa  z udziałem kuratorek wystawy Ewy Chomickiej i Agnieszki Pindery oraz zaproszonych ekspertów: Iwony Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Adama Lipszyca (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), Joanny Ostrowskiej (Gender Studies UW), prowadzenie: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana).

Jęz. polski z tłumaczeniem na jęz. angielski, wstęp wolny.

Partnerem seminarium jest Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

13 marca 2016

12.00 – Kuratorskie wprowadzenie do wystawy

13.30 – Lilia z Muranowa – spacer dźwiękowy

Spacer dźwiękowy inspirowany opowiadaniem Izaaka Baszewisa Singera pt. Para opowiada historię Zisła/Zissy, chłopca, który pragnął być dziewczyną, a także obrazu przedstawiającego legendarny kwiat, który zniknął z muzealnej kolekcji. Historia i fikcja przeplatają się tu w sugestywny sposób, tworząc nową muranowską legendę. Autorem Lilii z Muranowa jest Benny Nemerofsky Ramsay, kanadyjski artysta-rezydent Muzeum POLIN. Udźwiękowienie spaceru zawdzięczamy Chórowi Polin pod kierunkiem Seana Palmera i Jakuba Pałysa.

15.00 – Kuratorskie wprowadzenie do wystawy

18.00 – premiera kinowa filmu Field Survey z komentarzem autorów.

Field Survey to film zrealizowany przez Konrada Smoleńskiego (Polska, Szwajcaria) i Noę Shadur (Izrael) podczas rezydencji w Muzeum POLIN w 2014 roku. Film, odnosząc się do archiwaliów dokumentujących gesty i miejsca zbrodni w Warszawie, jest uniwersalnym obrazem mówiącym o aktach przemocy tkwiących w tkance miasta. Ciekawej warstwie formalnej (połączenie sztuki wideo, filmu fabularnego, sztuk performatywnych) towarzyszy tak charakterystyczne dla Smoleńskiego operowanie dźwiękiem, który „rozsadza”. Na wystawie Obecność/ Brak/ Ślady film reprezentowany jest jedynie przez ścieżkę dźwiękową.

Wstęp wolny.

Rezydencja towarzysząca wystawie – Sharon Lockhart, Stany Zjednoczone, 8–28 marca 2016

Amerykańska artystka w ramach pobytu twórczego w Warszawie będzie realizowała projekt we współpracy z mieszkankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Projekt będzie nawiązywał do pism pedagogicznych i metody pracy Janusza Korczaka. Działanie Lockhart, będące częścią jej dłuższej współpracy z wychowankami ośrodka, ma na celu przywrócenie im własnego głosu, wykreowanie przestrzeni do podmiotowej wypowiedzi. (Zobacz więcej o rezydencji Sharon Lockhart)

Spotkania otwarte w ramach rezydencji:

  • 20 marca 2016, godz. 17.00 – performans zrealizowany we współpracy z wychowankami MOS-u w Rudzienku
  • 20 marca 2016, godz. 18.00 – spotkanie z artystką prowadzone przez kuratora Szymona Maliborskiego (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Wstęp wolny.

>> Informacje o wystawie „Obecność/ Brak/ Ślady” 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni: