Rezydencje artystyczne

Słuchanie kamienia – dwunasta rezydencja artystyczna w muzeum

Grafika z napisem Texture of oblivion.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Maya Schweizer, autorka kolaży i prac wideo. Interesuje się publicznymi formami upamiętniania. Często sięga do archiwów filmowych, by wykorzystać znalezione w nich elementy narracji publicystycznej i historycznej.

Podczas pobytu twórczego w Warszawie (w dn. 11–31 stycznia 2016 r.) Schweizer skupi się szczególnie na pomnikach upamiętniających ofiary II wojny światowej, usytuowanych w obszarze dawnego getta. Przyglądać się im będzie z wielu perspektyw, w tym zarówno fizycznej, jak i symbolicznej.

Wydarzenia otwarte w ramach rezydencji:

Warsztaty imitacji dźwięków  "Pamięć kamieni":   23 stycznia, godz. 11.00–17.00,

W jaki sposób powstaje pamięć? Jakie dźwięki towarzyszą zapamiętywaniu? Punktem wyjścia do poszukiwań akustycznego zapisu pamięci kamieni będzie kultura upamiętniania ofiar II wojny światowej na terenie warszawskiego getta. Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zaproszeni do badania faktur dźwięków miejsc pamięci, będą mieli również okazję do poszukiwania różnić pomiędzy autentycznymi dźwiękami jakie wydają, a dźwiękami, które je imitują. Rezultatem sześciogodzinnych warsztatów będzie stworzenie ścieżki dźwiękowej do eksperymentalnego filmu rezydentki. Warsztaty poprowadzą Maya Schweizer oraz Bartek Woźniak i Jan Woźniak (imitatorzy dźwięku). Na zgłoszenia czekamy pod adresem mailowym: [email protected]

"Faktury niepamięci"  – spotkanie z artystką: 30 stycznia, godz. 18:00,

Pobyt twórczy zakończy spotkanie z Mayą Schweizer. Poprowadzi je dr Łukasz Zaremba związany z Instytutem Kultury Polskiej UW, pracownik Centrum Muzeologicznego Muzeum Sztuki w Łodzi. A także współzałożyciel i członek redakcji pisma naukowego „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”.

Na zgłoszenia czekamy pod adresem mailowym: [email protected].

Więcej o artystce

Maya Schweizer jest absolwentką Berlin University of the Arts. Zdobywczyni nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen. Swoje filmy pokazywała m.in. w ramach Les Rencontres Internationales (Paryż i Berlin), a także w ramach programów filmowych w KOW (Berlin), Mumok (Wiedeń), MASS MoCA (Massachusetts).

Brała udział w wystawach zbiorowych w instytucjach takich jak m.in. Argos – Centre for Art and Medias (Bruksela), Gesellschaft für aktuelle Kunst (Brema), GRASSI Museum für Angewandte Kunst (Lipsk), Muzeum Współczesne (Wrocław) i Kunsthaus (Hamburg), a także realizowała wystawy solowe w Kunsthalle (Baden-Baden), Galerii HIT (Bratysława), LE 3 BIS F (Aix-En-Provence), Centrum Kultury TCG Nordica (Kunming). Maya Schweizer mieszka i pracuje w Lipsku i Berlinie. 

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”