Wydarzenie
21.10.2015

Dr Jan Kulczyk pośmiertnie uhonorowany nagrodą im. Ireny Sendlerowej

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum POLIN

Ustanowiona przez fundację Taube Philanthropies Nagroda im. Ireny Sendlerowej przyznawana jest każdego roku Polakom, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. W tym roku został nią pośmiertnie uhonorowany Jan Kulczyk.

Nagroda została wręczona dzieciom Jana Kulczyka, Dominice Kulczyk i Sebastianowi Kulczykowi. Przedstawiciele fundacji Taube Philantropies  uhonorowali w ten sposób zaangażowanie ich ojca w upamiętnianie oraz upowszechnianie historii i kultury Żydów w Polsce.

Jan Kulczyk odszedł niespodziewanie 29 lipca br. w wieku 65 lat. Był nie tylko największym polskim przedsiębiorcą prowadzącym działalność na globalną skalę, ale również niezwykle hojnym filantropem i mecenasem wielu przedsięwzięć kulturalnych. Wsparcie finansowe, którego udzielił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN umożliwiło zakończenie jego budowy, przygotowanie wystawy oraz uroczyste otwarcie w październiku 2014 roku.

„Dr Jan Kulczyk ucieleśniał głęboką świadomość wielu Polaków, w myśl której historia żydowska jest integralną częścią ich historii narodowej,” wspomina Tad Taube, prezes Taube Philanthropies, który wręczył odznaczenie. „Jako lider w biznesie i filantropii Jan nie miał sobie równych. Jako przedstawiciel trzeciego pokolenia Polaków, mających niesamowitą zdolność do prowadzenia interesów i wielką pasję dla swojego kraju Jan Kulczyk realizował na całym świecie przedsięwzięcia, które wspierały rozwój podstawowej infrastruktury i zasobów energetycznych napędzających polską gospodarkę. Najważniejsze jest jednak to, że Jan świetnie rozumiał na czym polega duch dobroczynności, dlatego dołączył do międzynarodowych wysiłków na rzecz wsparcia Muzeum”.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej została ustanowiona w 2008 roku przez Fundację Taubego w celu upamiętnienia odważnej działaczki społecznej, uhonorowanej przez Instytut Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Otrzymują ją obywatele Polski, którzy wnoszą wybitny wkład w ochronę i odbudowę dziedzictwa żydowskiego w kraju.