Wystawy
20.08.2015

Wyróżnienie dla wystawy „Warszawa, Warsze”

Fragment wystawy w POLIN.
fot. Magdalena Starowieyska

Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał honorowe wyróżnienie  wystawie Muzeum POLIN w IX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”. Doceniono ekspozycję „Warszawa, Warsze”, którą muzeum prezentowało zwiedzającym od 28.03 do 30.06.2014.

Na wystawie „Warszawa, Warsze” można było zasmakować stolicy, której dziś już nie ma: usiąść w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby „Bal na Gnojnej”. Można również było obejrzeć filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych.

Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypominały o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta. Na wystawie pokazywaliśmy, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Wspólnie odkrywaliśmy wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

Twórcy wystawy:

  • Kurator: Ewa Małkowska-Bieniek
  • Komisarz organizacyjny: Joanna Fikus
  • Projekt wystawy: Brandy Design
  • Realizacja: Daniel Zieliński
  • Realizacja filmów: Arkadiusz Dybel, Przemysław Jaczewski

Wystawa była realizowana w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.