Rezydencje artystyczne
27.04–17.05.2015

Artysta wymazuje mowę nienawiści

Neonowy napis: Nigdy nie będziesz Polakiem!
fot. Hubert Czerepok

Hubert Czerepok jest ósmym artystą realizującym projekt w ramach rezydencji w Muzeum POLIN. Jest autorem rysunków, filmów, obiektów i instalacji. Chętnie czerpie z historii, fikcji i teorii spiskowych.

Na przełomie kwietnia i maja Czerepok zrealizuje dla Muzeum POLIN niezwykłą instalację artystyczną. Wśród budynków mieszkalnych w najbliższej okolicy Muzeum na kilka miesięcy stanie stalowe ogrodzenie. Jednak zamiast tradycyjnych szczebli czy ornamentów będą je tworzyć uwiecznione w metalu frazy mowy nienawiści skopiowane z polskich murów. Artysta będzie je nanosił na siebie i splatał – aż zatrze się ich czytelność i przekaz i zostaną unicestwione.

Jest to kolejny projekt Czerepoka, w którym posługuje się tekstem. Od 2009 roku artysta realizuje neony oparte na treściach z massmediów i kultury popularnej, które podnosi do rangi symboli. Pierwszą pracą tego rodzaju jest neon „Nigdy nie będziesz Polakiem!” ze znakiem Polski Walczącej i krzyżem celtyckim, który artysta zrealizował jako odpowiedź na hasło ze stadionów „Roger, nigdy nie będziesz Polakiem”.

Transparent zawisł rok wcześniej w Białymstoku wywieszony przez kibiców, którzy chcieli w ten sposób obrazić piłkarza warszawskiej Legii Rogera Guerreiro. Oprócz przygotowania instalacji Artysta poprowadzi też warsztaty dotyczące problematyki mowy nienawiści. Uczestnicy dokonywać będą zabiegów kompozycyjnych podobnych do tych wykorzystanych przez artystę w jego nowym projekcie dla Muzeum POLIN.

Szczególnie serdecznie zapraszamy mieszkańców dzielnicy Wola, gdzie wiosną stanie instalacja Huberta Czerepoka.

Ważne wydarzenia w ramach projektu:

  • Dwudniowe bezpłatne warsztaty z Hubertem Czerepokiem na temat nowy nienawiści, które odbędą się w dniach: 8 maja, godz. 18:00 i 9 maja, godz. 11:00–14:00. Uczestnicy warsztatów zajmą się hasłami wymalowanymi na murach budynków na terenie dzielnicy, gdzie znajduje się Muzeum POLIN. Nawiązując do swojej planowanej instalacji, artysta zaprosi do wspólnej refleksji, czy i jak za pomocą działań artystycznych można walczyć z pojawiającą się na naszych podwórkach mową nienawiści. Zapisy pod adresem: [email protected].
     
  • Finałowa prezentacja projektu i spotkanie z artystą na koniec jego pobytu twórczego w Warszawie: 14 maja o godz. 18:00. Spotkanie  poprowadzi dr hab Waldemar Kuligowski z Zakładu Studiów nad Kulturą Współczesną UAM.

Więcej o artyście:

Hubert Czerepok jest artystą sztuk wizualnych i wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Filmu Eksperymentalnego. Absolwent poznańskiego ASP i podyplomowych studiów w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (Antwerpia) i Jan van Eyck Academie (Maastricht). Swoje prace prezentował na wystawach solowych m.in. w: Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Art Stations Foundation w Poznaniu, La Criee Centre d’Art Contemporain w Rennes. A także w ramach wystaw zbiorowych m.in. podczas 19. Biennale w Sydney, Międzynarodowego Quadriennale Rzeźby w Rydze oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Więcej o projekcie „Muzeum Otwarte-edukacja w działaniu” można przeczytać pod poniższym linkiem. 

Program rezydencji artystycznych w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pt. „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”  jest realizowany w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”