Relacja: trzeci dzień konferencji „Międzykulturowość w edukacji historycznej”

Mężczyzna stoi przy mównicy podczas konferencji.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kobieta trzyma kartkę z literami od A do M.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Grupa osób siedzi w sali, na podłodze leżą wydruki zdjęć.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Młode dziewczyny pochylone nad kartkami podczas warsztatów
Copyrights
fot. Alicja Szulc
Kilka osób pisze coś w zeszytach podczas zajęć.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kobieta stoi na środku sali, wokół na krzesłach siedzi grupa osób.
Copyrights
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zakończyła się trzydniowa konferencja „Międzykulturowość w edukacji historycznej. Ponad stu uczestników przez trzy dni wspólnie omawiało najbardziej znaczące zagadnienia z zakresu edukacji międzykulturowej, obywatelskiej i historycznej.

Ostatni dzień poświęcony był międzykulturowości w mieście oraz metodom radzenia sobie z dyskryminacją, uprzedzeniami i mową nienawiści. Rozpoczął go wyczekiwany wykład prof. Paula Scheffera, który wychodząc od przykładu Warszawy – miasta niegdyś zróżnicowanego kulturowo, a dziś na tle innych europejskich miast niezwykle homogenicznego – opowiedział o wielokulturowości współczesnego miasta i znaczeniu edukacji historycznej dla budowania postaw otwartości i szacunku wobec mniejszości kulturowych i imigrantów.

Uczestnicy wzięli ponadto udział w ośmiu przygotowanych na ten dzień warsztatach, które skupiały się m.in. wokół metod nauczania wykorzystujących lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne, problematyki życia w wielokulturowym mieście czy przeciwdziałania antysemityzmowi w polskiej szkole.

Wykład poprowadził także prof. dr Andreas Zick, który przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z wrogością i uprzedzeniami, takimi, jak np. mowa nienawiści czy współczesne akty przemocy oraz rozpatrywaniem ich w kontekście historycznym.

Zwieńczeniem dnia było wystąpienie ambasador Ingrid Schulerud z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii oraz panel podsumowujący konferencję. Ambasador przedstawiła informacje dotyczące następnej tury funduszy EOG i funduszy norweskich. W panelu wzięli udział Sjur Bergan z Rady Europy, Alicja Pacewicz z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Grzegorz Mazurkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w roli moderatorki dr Claudia Lenz z European Wergeland Centre.

>> Więcej informacji na temat konferencji

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

PARTNERZY


PATRONAT

 

 

PATRONI MEDIALNI