Rezydencje artystyczne
30.03.2015

Lilia z Muranowa – spacer dźwiękowy

Okładka projektu The Muranów Lily / Lilia z Muranowa
Benny Nemerofsky Ramsay

Spacer dźwiękowy Lilia z Muranowa to efekt rezydencji artystycznej pochodzącego z Kanady artysty, który pracował w Muzeum POLIN w lutym i marcu tego roku. Benny Nemerofsky Ramsay opowiada historię obrazu przedstawiającego legendarny kwiat, który zniknął z muzealnej kolekcji. 

Na narrację dźwiękową składają się fakty i pogłoski zarówno na temat malowidła, jak i kwiatu, a także fragmenty opowiadania Izaaka Baszewisa Singera, napisanego w oryginale w jidysz. Muzykę do spaceru zawdzięczamy Chórowi Polin pod kierunkiem Seana Palmera i Kuby Pałysa.

Za pośrednictwem tekstów i dźwięków poznajemy społeczność żydowską sprzed stu laty. Historia i fikcja przeplatają się w sugestywny sposób, tworząc nową muranowską legendę. Nemerofsky stawia przy jej pomocy uniwersalne pytania o tożsamość płciową i podejście do niej teraz i w przeszłości.

Lilii z Muranowa można posłuchać pod tym linkiem. Aby pobrać plik w formacie mp3, należy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję zapisz link jako. Jego wielkość to 32 MB. W kasach muzealnych dostępne są także bezpłatnie audioprzewodniki z nagranym spacerem. Spacer zaczyna się wewnątrz budynku muzeum i prowadzi słuchacza po jego najbliższej okolicy.

Więcej o projekcie „Muzeum Otwarte-edukacja w działaniu” można przeczytać pod poniższym linkiem. 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Załączniki: