Rezydencje artystyczne
5.03

Spacer dźwiękowy – siódma rezydencja artystyczna w muzeum

Zwiedzający ogląda obraz w muzeum. Do ucha przykłada audioprzewodnik.
fot. BENNY NEMEROFSKY RAMSAY

Benny Nemerofsky Ramsay podczas pobytu twórczego w Warszawie (16.02–8.03) zrealizuje artystyczny spacer dźwiękowy, który goście Muzeum POLIN będą mogli bezpłatnie wypożyczyć lub pobrać z internetu. Projekt kanadyjskiego artysty, inspirowany nieheteronormatywnym opowiadaniem Izaaka Singera, zrealizowany będzie przy udziale Chóru POLIN i zostanie udostępniony w połowie marca. Jego zapowiedzią będzie spotkanie z artystą w siedzibie muzeum 5 marca o godzinie 18.00.

Benny Nemerofsky Ramsay pracuje w obszarze sztuki wideo, dźwięku i tekstu. Od dłuższego czasu jego twórczość zdominowała kultura muzyczna i praca z głosem ludzkim jako materiałem artystycznym. Artysta szczególną uwagę przywiązuje do kwestii gender i prób kategoryzowania głosów ze względu na płeć. Również tożsamość żydowska jest powracającym motywem w jego pracach. Jego wcześniejsze realizacje wykorzystywały m.in. wiedzę wyniesioną ze studiów jidyszystycznych, które odbył w latach 90.

Podczas rezydencji artystycznej w Muzeum POLIN Nemerofsky stworzy opartą na głosie narrację – śpiewaną

i mówioną historię, dla której inspirację stanowi opowiadanie Izaaka Baszewisa Singera. Jego fabuła przedstawia losy chłopca, który pragnął być dziewczyną. Spacer dźwiękowy wykreowany przez artystę zawierać będzie także historię wizerunku tajemniczej rośliny zdolnej do zmiany własnej płci. Tym samym artysta pracując we współczesnej Warszawie odniesie się do problematyki tożsamości płci oraz sposobu, w jaki odnoszono się do niej kilkadziesiąt lat temu. Nemerofsky pokieruje naszą uwagę ku reprezentacji innych tożsamości niż heteronormatywne w historii.

Praca powstanie przy udziale Chóru POLIN z kierującymi nim Seanem Palmerem i Kubą Pałysem, odpowiedzialnymi za udźwiękowienie scenariusza Nemerofskiego. Audioprzewodnik z artystycznym spacerem dźwiękowym można będzie bezpłatnie wypożyczyć w muzeum lub pobrać ze strony internetowej.

Pobyt twórczy zakończy spotkanie z Bennym Nemerofskym Ramsayem, które odbędzie się 5 marca o godz. 18:00 w siedzibie muzeum. Poprowadzi je Dariusz Brzostek, pracownik naukowy Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Chór POLIN wykona też na żywo utwór przygotowany na potrzeby spaceru dźwiękowego. Spotkanie prowadzone będzie w języku  angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Więcej o artyście

Benny Nemerofsky Ramsay jest absolwentem Uniwersytetu Concordia w Montrealu i Uniwersytetu York w Toronto. Zdobywcą pierwszej narody X Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 03 Globalica, a także wyróżnień innych międzynarodowych festiwali, w tym lizbońskiego Avanca Film Festival, Hamburg Short Film Festival i Oberhausen Kurzfilmtage.

Prezentował swoje prace w instytucjach takich jak m.in. Kunsthistorisches Museum (Wiedeń), Frankfurter Kunstverein (Frankfurt), Museum of Canadian Contemporary Art (Toronto), Galeria Sztuki Współczesnej Power Plant (Toronto),  Kanadyjska Galeria Narodowa (Ottawa), a także na wystawach solowych w Kitchener-Waterloo Art Gallery (Kitchener), Khyber Centre for the Arts (Halifax), Dazibao Centre de Photographies Actuelles (Montreal), MuseumsQuartier (Wiedeń), Künstlerhaus Büchsenhausen (Innsbruck), New Langton Arts (San Francisco).

Więcej o artyście: www.nemerofsky.ca.

Więcej o rezydencjach artystycznych w muzeum: www.polin.pl/rezydencje

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”