Dla dzieci
13.01.2015

W Muzeum POLIN powstaje miejsce edukacji rodzinnej

fot. Alicja Szulc

W Muzeum POLIN rozpoczęły się prace nad stworzeniem miejsca edukacji rodzinnej, czyli przestrzeni dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Projekt jest możliwy dzięki dofinansowaniu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Edukacja rodzinna to jeden z filarów działalności Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Liczne warsztaty plastyczne, teatralne czy muzyczne skierowane do rodzin przyciągały wielu uczestników jeszcze na długo przed otwarciem wystawy stałej. Teraz kiedy została ona już uruchomiona, zaistniała potrzeba, by szczególnie zadbać o najmłodszych zwiedzających, dla których informacje zawarte w poszczególnych galeriach mogą być trudne do zrozumienia.

Dzięki dofinansowaniu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy powstanie w Muzeum POLIN Miejsce Edukacji Rodzinnej, gdzie będą odbywały się różnorodne wydarzenia dla dzieci w wieku 3–10 lat oraz ich rodziców i opiekunów.

Miejsce edukacji rodzinnej będzie nowoczesnym centrum edukacji kulturalnej, pozwalającym najmłodszym poznać historię i kulturę polskich Żydów za pomocą narzędzi i języka dostosowanego do potrzeb i możliwości dzieci. Powstało ono w oparciu o idee pedagogiki Janusza Korczaka, która mówi o tym, by traktować dziecko jak partnera i rozmawiać z nim o trudnych tematach, używając jego języka. Jest to idea, którą przełożyliśmy również na jego aranżację. Projekt uwzględnia potrzeby rozwojowe wynikające z wieku dzieci – potrzebę zabawy, krótsze czasy skupienia uwagi, chęć chowania się, wspinania i eksplorowania przestrzeni.

Projekt przestrzeni jest wynikiem pracy całego zespołu osób: od edukatorów, animatorów i architektów po specjalistów od dostępności przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością. Powstawał on między innymi w oparciu o wiedzę z zakresu psychologii rozwoju dziecka, po to by już sama aranżacja przestrzeni była zaproszeniem do zabawy i nauki. W przestrzeni miejsca edukacji rodzinnej będzie mogło przebywać jednocześnie około 60 osób. Będzie to miejsce edukacji i zabawy – obszar spotkań z żydowską kulturą i historią, miejscem nowoczesnym i przyjaznym, w którym będzie można realizować zarówno warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej, jak i te poruszające tematykę tolerancji, różnorodności, przenikania się kultur, przeciwdziałania stereotypom.

W programie miejsca edukacji rodzinnej znajdą się stałe warsztaty teatralne, plastyczne, filmowe, kulinarne, muzyczne promujące kulturę i historię żydowską. Dzieci będą mogły uczyć się języka hebrajskiego, poznawać cykl roku żydowskiego, celebrując wspólnie święta żydowskie i odkrywać tradycje żydowskiego domu. Będzie to również przestrzeń służąca do wypoczynku i swobodnej zabawy dzieci z rodzicami, wypełniona grami edukacyjnymi, zabawkami dla dzieci w każdym wieku, książkami w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim a także symbolami i przedmiotami nawiązującymi do wystawy stałej Muzeum POLIN. Miejsce Edukacji Rodzinnej będzie zapraszać do poszukiwania wiedzy i inspirować do kreatywnej zabawy.

PROJEKT DOFINANSOWAŁA FUNDACJA KRONENBERGA PRZY CITI HANDLOWY