Edukacja

Zakończyła się polska część tegorocznej edycji programu PIYE

Program wymiany studenckiej PIYE to wyjątkowa okazja do polsko-izraelskiego dialogu, który przybliża kultury oraz przełamuje stereotypy, jakie przypisuje się obu narodom.

Uczestnicy tegorocznej edycji wzięli udział m.in. w panelu dyskusyjnym „Polska oczami młodych Izraelczyków”, podczas którego opowiadali o wyobrażeniach na temat Polski, z jakimi spotkali się w Izraelu. Spotkanie było ważnym wydarzeniem dla uczestników, dając im okazję, by publicznie opowiedzieć o swoim spojrzeniu na nasz kraj. Przed przyjazdem do Polski nie miałam żadnych oczekiwań, byłam otwarta na doświadczenia – mówi jedna z tegorocznych uczestniczek programu PIYE, Bar Levy – Chciałam zobaczyć Polskę z odmiennej perspektywy niż Holokaust. Miałam nadzieję, że spotkam Polaków, którzy pokażą mi Warszawę od innej strony. Okazało się, że bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy. Staliśmy się sobie bliscy i znaleźliśmy w sobie przyjaciół. Teraz lepiej rozumiem moją historię, a także samą siebie.

Studenci zorganizowali i poprowadzili również warsztat „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Izraelu”, podczas którego w interaktywny sposób omawiali aspekty życia we współczesnym Izraelu. Jedna z polskich studentek, Michalina Musielak, przyznała, że choć była już w tym kraju, to przebywanie tam w charakterze turysty znacznie różni się od codziennego kontaktu z Izraelczykami. Przypuszczam, że życie we współczesnej Polsce jest dla izraelskich uczestników równie ciekawe. Polska nie jest już tylko abstrakcyjnym krajem na wschodzie, który utożsamiany jest z Zagładą. To miłe być dla nich przewodnikiem – dodaje.

W trakcie pierwszego tygodnia w Polsce studenci wzięli udział w warsztacie multimedialnym prowadzonym przez Katarzynę Baraniewicz. Podczas jednego z projektów, który nosił nazwę „The View”, studenci odwiedzali osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich. Rozmowę z nimi zaczynali od prostego pytania: Jak opisałbyś swój widok z okna? Dzięki temu dowiadywali się, jak sąsiedzi postrzegają muzeum, a także odkryli wiele wzruszających historii z budynkiem muzeum w tle. Kolejny projekt „Perspective”, prezentował zdjęcia, które po złożeniu w harmonijkę można było oglądać z różnych perspektyw. Celem zadania było podkreślenie, że każdy temat może być rozpatrywany z różnych punktów widzenia i nie trzeba ograniczać się tylko do jego jednej strony. Powstał także film "Security Reasons" o różnym postrzeganiu ochrony, bramek i wszelkich innych form kontroli w Polsce i w Izraelu.

 

 

Studenci przyglądali się także ścieżkom wokół muzeum i zastanawiali się, jak muzeum wpisuje się w ich codzienne spacery. Opowiada o tym projekt „Zmieniając przestrzeń”. Zaproponowali też metodę na stworzenie alternatywnej ścieżki po budynku Muzeum POLIN – ten sposób można poznać w projekcie "10 spins".

 

W drugim tygodniu studenci brali udział w stażach w poszczególnych działach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pomagali w organizacji wydarzeń, wspomagali je od strony promocyjnej i edukacyjnej.

Podczas pobytu w Polsce młodzi Izraelczycy zobaczyli ten kraj z nowej perspektywy. Polscy studenci czekają teraz na wyjazd do Izraela, podczas którego będą mogli skonfrontować się z tym, o czym usłyszeli od swoich izraelskich kolegów.

Sapir Houri & Sylweriusz Królak, uczestnicy PIYE 2014

Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej.

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego

Logo Tel Aviv University School for Overseas Students