Edukacja

Wymiana studentów z Polski i Izraela – relacja z pobytu w Izraelu

Program PIYE – Polskie Międzykulturowe Spotkania Młodzieży ma swoją wieloletnią tradycję. Od dziewięciu lat studenci z Polski i Izraela spędzają dwa tygodnie w Warszawie, podczas których wspólnie realizują projekty z pogranicza edukacji i sztuki. O tegorocznych efektach pracy pisaliśmy we wrześniu. W październiku polscy uczestnicy wyjechali do Izraela, by przez kolejne trzy miesiące brać udział w zajęciach na Uniwersytecie w Tel Awiwie, organizować wydarzenie promujące Polskę oraz poznawać Izrael – kulturę, zwyczaje i codzienność. Ich doświadczenia są różnorodne, jak różnorodne jest to państwo.

Małgorzata Suś pisze „(…)I nagle zrozumiałam, że moglibyśmy mieszkać w jednym kraju, chodzić do tych samych szkół, tworzyć związki, a Polska mogłaby być krajem wielokulturowym, a nawet wielowyznaniowym. Ulice wyglądałyby inaczej, ludzie wyglądaliby inaczej, może udzieliłoby nam się trochę żydowskiej otwartości (…)”.

Doświadczanie Izraela przez pryzmat bycia Polką lub Polakiem jest bardzo mocnym doświadczeniem studentów, podkreślanym na każdym kroku. Igor Bloch:

„Kiedy z ust wykładowców padały słowa Poland/Polish/Poles zawsze działał efekt cocktail party. Uważnie słuchałem tegom co i jak mówi się o Polsce i o historii Polskich Żydów. W pamięci pozostaną trywialne slogany, nieścisłości, niewiedza, ale i dowody fascynacji oraz nadzieje wiązane z Muzeum Historii Żydów Polskich, o którym wspomniano chociaż raz na każdym z moich wykładów”. 

Michalina Musielak podkreśla inny aspekt związany z polskością

„Dla mnie Izrael jest miejscem, do którego chciałabym, by przyjechali wszyscy Polacy. Marzą mi się obowiązkowe wycieczki pod koniec liceum. Kiedy tu jestem, brakuje mi tego polskiego głosu. Często, co prawda, spotykam się z deklaracją: mama, babcia, dziadek z Polski. Za każdym razem odwzajemniam to serdecznością i uśmiechem, ale obecny jest jedynie brak. Tym ważniejsza czuję się, będąc tu”.

„Myślę, że Izrael to nie jest kraj, który można zrozumieć. Prześladuje mnie tu słowo na >>h<< i wielkie traumy. Urzeka bezpośredniość. Wszystko jest wielowarstwowe i narasta od tak dawna, że trudno to rozwikłać. Najbardziej widzę to w języku, który daje się badać odkrywkowo, odsłaniać niczym ziemia, by pod bardzo współczesną warstwą ukazać starożytne koncepcje. Miasto żyje tyloma wspólnotami, że trudno wcisnąć tu choćby jedną jeszcze historię. A jednak czuję, że choć przyjechałam, by >>tęsknić za tobą, Żydzie<<, to ten Żyd mi się rozmienił na dziesiątki kawałków. Chodzę tu na Arab Queer Nights, pomagam w centrum uchodźców z Erytrei, studiuję reprezentacje Auschwitzu w kulturze współczesnej – i wciąż nie wiem, na czym buduje się ta tożsamość. Widzę tylko, jak bardzo można się w niej zakochać. Wrócę tu!” – relacjonuje Ola Wasilewska.

Program „Polskie Międzykulturowe Spotkania Młodzieży” stwarza możliwość poznania kawałka złożonej rzeczywistości izraelskiej, poznania wielu ludzi, wzięcia udziału w zajęciach, które zachęcają do wymiany myśli i pogłębiania pobieżnych spostrzeżeń.

Dla uczestników jest to mocne i wartościowe doświadczenie, które wpływa na ich późniejsze życie. Taki zresztą jest cel programu, żeby przez pryzmat osobistych historii, dzięki spotkaniu poznać wielowątkową historię relacji polsko-żydowskich, współczesną kulturę Polski i Izraela oraz przyczynić się do zmiany myślenia oraz do szerzenia idei większej otwartości już po zakończeniu programu.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy wzięli udział w uroczystości honorującej otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która odbyła się w Tel Awiwie, poprowadzili warsztaty edukacyjne dla licealistów ze szkoły Atid Raaziel w Hertzelii, jeszcze w grudniu planują pokaz filmów reżyserki Ronit Kertsner.

>> Więcej o PIYE – Polskich Międzykulturowych Spotkaniach Młodzieży można przeczytać tutaj.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wyślij wiadomość na adres [email protected].

Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy głównej.

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego

Logo Tel Aviv University School for Overseas Students