Relacja z Konferencji Stowarzyszenia Europejskich Muzeów Żydowskich w Muzeum POLIN

19 listopada zakończyła się doroczna konferencja Stowarzyszenia Europejskich Muzeów Żydowskich (AEJM) pt. „Oryginał. Rekonstrukcja. Rzeczywistość wirtualna. Różne koncepcje muzealnej autentyczności”. Tegorocznym gospodarzem wydarzenia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
W konferencji wzięło udział 114 historyków, kuratorów, dyrektorów muzeów, pedagogów i naukowców z muzeów żydowskich z całej Europy oraz kolekcjonerzy i reprezentacje muzealników ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.
W ramach konferencji odbyły się m.in. zwiedzania kuratorskie wystawy stałej Muzeum POLIN oraz spotkania z dyrektor programową wystawy Barbarą Kirshenblatt-Gimblett i zespołem kuratorów, debata o roli muzeum w kontekście polsko-żydowskich relacji, liczne warsztaty poświęcone kolekcjom i edukacji.
Dla większości uczestników była to pierwsza okazja do zapoznania się z wystawą stałą Muzeum POLIN i przedyskutowania jej kształtu z twórcami ekspozycji.
Stowarzyszenie Europejskich Muzeów Żydowskich (AEJM) ma na celu promowanie współpracy i komunikacji między Muzeami Żydowskimi w Europie.
Zapraszamy do obejrzenia pełnych relacji z głównych wystąpień w czasie konferencji:
- „Polskie? Żydowskie? Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w kontekście dyskursu o relacjach polsko-żydowskich”, prof. Monika Adamczyk-Garbowska i Konstanty Gebert
- „Oryginał. Rekonstrukcja. Rzeczywistość wirtualna. Różne koncepcje muzealnej autentyczności”, dr Erica Lehrer
Zorganizowanie konferencji był możliwe dzięki wsparciu Fundacji Koret, Fundacji Taubego, Fundacji Williama K. Bowesa Jr. oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.