Rezydencje artystyczne
24.11–14.12.2014

Itay Ziv – szósta rezydencja artystyczna w muzeum

Paszport RP, na dole dokumentu napis come to mama.
fot. Itay Ziv

Itay Ziv zajmuje się głównie fotografią i filmem. Interesuje go między innymi granica między prawdą a fikcją, a także podejmowanie kwestii tożsamości: osobistej, zawodowej i społecznej.

Aktualnie w ramach pracy nad swoim doktoratem bada pojęcie izraelizmu. Zadaje pytania między innymi o wpływ, jaki to zjawisko ma na praktykę artystyczną.

Podczas rezydencji artystycznej w Muzeum POLIN (24.11–14.12.2014) artysta będzie kręcił film opowiadający o wysiłkach podejmowanych przez Żydów (w tym przypadku z Izraela) w celu uzyskania polskiego paszportu. Procedury związane z poświadczaniem polskiego obywatelstwa oraz proces urzędowego udowadniania polskiej genealogii będą głównym przedmiotem filmu. 

Ziv, który kilka lat temu sam starał się o przyznanie polskiego obywatelstwa, jego bohaterami  chce uczynić osoby zaangażowane bezpośrednio w realizację obowiązujących procedur.

Artysta poprowadzi również seminarium zatytułowane „Poczucie przynależności – artystyczne akty eskapizmu”, podczas którego będzie mówił o współczesnej roli artysty zaangażowanego w kwestie pamięci i historii. Zagadnienie będzie omawiał na przykładach twórczości własnej i innych artystów komentujących sprawy pamięci zbiorowej i tożsamości politycznej poprzez akty eskapizmu.

Podczas seminarium przywołane zostaną postawy i działania twórców takich jak m.in. Ilja Kabakow (The Man Who Flew into Space from his Apartment), Bas Jan Ader (In Search of the Miraculous), Hakim Bay (Tymczasowa Strefa Autonomiczna).

Seminarium odbędzie się 12 grudnia, o godz. 18:00.  Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim.

Spotkanie z Itayem Zivem, podczas którego artysta przybliży efekty swojej pracy w Warszawie, odbędzie się 13 grudnia, o godz. 18:00 w siedzibie muzeum. Prowadzić je będzie dziennikarz, reporter i pisarz Paweł Smoleński.

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim, z tłumaczeniem na j. polski.

Więcej o artyście

Itay Ziv mieszka i pracuje w Tel Awiwie. Ukończył Królewską Akademię Sztuk Wizualnych w Amsterdamie, a także Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Basaleel w Jerozolimie. Obecnie przygotowuje doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach.

Jest stypendystą programów instytucji takich, jak Stichting Schürmann-Krant, izraelskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu, a także beneficjentem programu dla doktorantów w zakresie artystycznego researchu – TAhTO.

Prace Itaya Ziva były prezentowane między innymi w Muzeum Żydowskim w Monachium, Muzeum Sztuki w Hajfie i Galerii Shay Arye w Tel Aviwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: itaychuk.wix.com/works.

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”