Spektakl

„Hideout/Kryjówka” – spektakl Pawła Passiniego o ukrywaniu Żydów podczas wojny

fot.M. Rukasz

„Kryjówka” opiera się na osobistej historii Pawła Passiniego opowiedzianej mu przez ciotkę Apolonię Starzec. Udało się jej opuścić getto poprzez wyjście przy sądach na Lesznie, a następnie ukryć w domu słynnej aktorki Ireny Solskiej.

Ukrywane Żydówki farbowano tam na „Aryjki”, wyposażano w fałszywe dokumenty, a następnie wykorzystywano do dostarczania wełny na swetry, z których sprzedaży czerpano środki na utrzymanie wielu osób.

Spektakl opowiada też o procesie zbierania materiałów w postaci wywiadów z ludźmi, którzy ukrywali się podczas wojny; o nieoczekiwanym problemie z odmowami wywiadów, popartych pytaniami: „A po co ci to wszystko?”, „Po co ci ta wiedza?”.

Jak podkreśla reżyser: „opowiadamy o Polakach, którzy nagle w czasie wojny zostali oddzieleni od innych Polaków, bo byli Żydami. To oddzielenie pokutuje do dziś. W Polsce z jakiegoś powodu w odniesieniu do bycia Żydem mówi się przyznać się. A nasi rozmówcy często mówili: a ja jeszcze nie wyszedłem w szafy…”.

Impulsem do powstania spektaklu była inicjatywa Patrycji Dołowy „Antypomnik”, a także otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i konkurs na monument „Ratującym – ocaleni”.

Od 14 do 21 marca odbyły się 23. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA 2015. Teatr neTTheatre zaprezentował spektakl "Kryjówka", który otrzymał Nagrodę Publiczności.

Więcej informacji na temat spektaklu: kryjowka.warszawa.pl

Muzeum POLIN jest patronem spektaklu.