Rezydencje artystyczne
17.10–6.11.2014

Jasmine Bakalarz – piąta rezydencja artystyczna w muzeum

Dziewczyna siedzi na łóżku zwrócona twarzą do okna.
fot. Jasmine Bakalarz

Jasmine Bakalarz zajmuje się głównie portretem. Jest autorką cykli zdjęć dokumentujących życie dzieci w różnych środowiskach społecznych. Interesują ją zagadnienia tożsamości płciowej, stratyfikacji społeczeństwa i imigracji.

Na co dzień pracuje w Centro Cultural de la Memoria Haroldo Conti w Buenos Aires (Centrum Kultury im. Haroldo Contiego), usytuowanym w dawnej siedzibie ESMA – Szkoły Mechaniki Marynarki Wojennej, gdzie junta zorganizowała obóz dla podejrzanych o działalność opozycyjną. Dziś miejsce to poświęcone jest pamięci i edukacji. Bakalarz pracuje w dziale fotografii, zajmując się opracowaniem archiwum, przygotowywaniem wystaw i prowadzeniem warsztatów.

Fotografka w ramach projektu realizowanego podczas rezydencji artystycznej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (17.10–6.11.2014) stworzy serię portretów współczesnych Żydów. Bakalarz chce ukazać, z czym identyfikują się dziś warszawscy Żydzi, a także jak zróżnicowaną społeczność stanowią.

Zdjęcia wykonywane będą zarówno w miejscu pracy, zamieszkania, jak i w innych ważnych z różnych osobistych względów punktach na mapie miasta. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, czyli sportretowaniem przez artystkę, prosimy o kontakt. W ten sposób zrealizowany cykl zaprezentowany zostanie w przestrzeni publicznej – na billboardach usytuowanych w pobliżu Muzeum POLIN.

Zapraszamy na warsztaty

Jasmine Bakalarz poprowadzi warsztaty fotograficzne dla profesjonalistów i studentów. Warsztat składający się z trzech spotkań oparty będzie na pracy z zadanym tematem oraz omawianiu jej efektów. Uczestnicy pracować będą nad kategoriami pamięci i tożsamości. 

Cykl trzech spotkań skierowany jest do jednej grupy uczestników.

  • 20 i 24 października godz. 18.00–20.00
  • 5 listopada godz. 18.00–20.00

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona

Efekty trzytygodniowej pracy w Warszawie artystka zaprezentuje podczas spotkania w poniedziałek 3 listopada o godz. 18.00. Tym razem prezentacja przyjmie formę dyskusji na temat sztuki współczesnej w programach instytucji poświęconych pamięci. W dyskusji udział wezmą także: dr Iwona Kurz (Z-ca Dyrektora Instytutu Kultury Polskiej UW), Jens Hoffmann (Z-ca Dyrektora, kierownik wystaw i programu publicznego Jewish Museum w Nowym Jorku) i Tamara Sztyma-Knasiecka (kuratorka wystaw Muzeum POLIN).

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim, tłumaczone na j. polski.

Więcej o artystce

Jasmine Bakalarz jest absolwentką studiów fotograficznych i psychologicznych na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Studiowała pod okiem takich fotografów, jak: Mary Ellen Mark, Marcos López, Hellen Van Meene i Alessandra Sanguinetti (Magnum Photography). Jest dwukrotną laureatką nagrody Festiwalu Flash Forward Fundacji Magenta (2011 i 2012) oraz nagrody Banco Ciudad.

Stypendystka Fondo Nacional de las Artes i Ontario Arts Council. Jej prace prezentowano w McCord Museum w Montrealu, Centro Cultural Recoleta w Buenos Aires, Museo Emilio Caraffa w Córdoba, a także podczas The New York Photo Festival oraz w ramach targów ArteBA.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.jasminebakalarz.com

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Działanie „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”