Rezydencje artystyczne
2-22.09.2014

Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe – czwarta rezydencja artystyczna w muzeum

Białe koło wycięte z papieru. Ktoś dotyka jego środka.
fot. Projekt "Incognito" (2004), Tamara Moyzes, Shlomi Yaffe

Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe w swojej praktyce artystycznej, zarówno indywidualnej jak i w duecie, poruszają się w przestrzeni pomiędzy sztuką a aktywizmem społecznym. Podczas pobytu twórczego w Muzeum Historii Żydów Polskich (w dniach 2–22 września) będą realizować swój najnowszy projekt, który czerpie z motywów przedwojennych warszawskich teatrów jidysz oraz z cech izraelskiego gatunku filmowego burekas, popularnego w latach 60. i 70.

Artyści mieszkający na stałe w Pradze stworzą na bazie tych dwóch estetyk serię trzech etiud filmowych, wykorzystując m.in. technologię animacji twarzy 3D. Życiorysy współczesnych izraelskich postaci ukazane w fabularno-animowanych scenkach staną się dla Moyzes i Yaffe punktem wyjścia do zmierzenia się z tematem stereotypów i mitów tożsamościowych. Filmom towarzyszyć będzie kampania promocyjna w Warszawie.

Zapraszamy na warsztaty

Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe poprowadzą także trzydniowe warsztaty z artivismu, czyli połączenia sztuki w przestrzeni publicznej z zaangażowaniem społecznym. Podczas warsztatów uczestnicy poznają sposób działania artystów-aktywistów, przeanalizują zrealizowane przez nich wcześniej projekty. Odkrywanie historii teatrów żydowskich w Warszawie oraz wspólnych cech gatunkowych teatru jidysz i filmów burekas stanie się punktem wyjścia do wspólnego zmierzenia się z kwestią stereotypizacji, a także zasadami artivismu.

Warsztaty obejmują trzy dni dla jednej grupy uczestników:

  • 12 września godz. 18.00-20.00
  • 13 września godz. 15.00-18.00
  • 14 września godz. 15.00-18.00

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, zapisy pod adresem: [email protected].

Finisaż rezydencji

W niedzielę 21 września o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z artystami, prowadzone przez Joannę Ostrowską, podczas którego Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe opowiedzą o założeniach i przebiegu zrealizowanego projektu.

Więcej o artystach

Tamara Moyzes

Artystka i kuratorka. Absolwentka m.in. Wydziału Nowych Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze oraz Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Laureatka nagrody EGOART AWARD (2004), nominowana do nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (2005). Artystka-rezydentka programów ARTPORT (Tel Awiw), Villa Waldberta (Feldafing), Instytutu Goethego (Berlin).

Shlomi Yaffe

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Nowych Mediów na Uniwersytecie Technologicznym w Brnie oraz Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Jego prace prezentowano m.in. w galerii NoD i Karlin Studios (Praga), Muzeum Sztuki KUMU (Tallin), a także podczas Mediations Biennale (Poznań).

Tamara Moyzes i Shlomi Yaffe mieszkają i pracują w Pradze.

Partnerem projektu jest Czeskie Centrum

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”