Rezydencje artystyczne
14.07–03.08.2014

Konrad Smoleński i Noa Shadur – trzecia rezydencja artystyczna w muzeum

Grafika podzielona na dwie części - z lewej grupa osób podczas ćwiczeń, po prawej tańcząca para.
fot. Noa Shadur/ Tami Weis

Konrad Smoleński i Noa Shadur, którzy mają już na koncie jedną realizację w duecie, chcą kontynuować wymianę doświadczeń z różnorodnych pól, jakie reprezentują, w kolejnym przedsięwzięciu artystycznym. W ramach programu rezydencji artystycznych Muzeum Historii Żydów Polskich „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” pracować będą nad obrazem filmowym z pogranicza wielu tradycji, w tym m.in. sztuki wideo, filmu fabularnego i sztuk performatywnych.

Ich zainteresowania krążą wokół problematyki pamięci przeszłości zapisanej tak w ciałach, jak i miejscach. Podczas trzech tygodni (14 lipca – 3 sierpnia 2014), które artyści spędzą w Warszawie, szukać będą tego rodzaju przestrzeni odnoszących się do dziedzictwa i relacji polsko-żydowskich.

Zapraszamy na warsztaty

W ramach muzealnej rezydencji artyści poprowadzą również cykl dwóch spotkań dla performerów i osób działających w obszarze tańca współczesnego: 17 i 18 lipca, w godz. 17:00–21:00

Warsztat będzie eksperymentem opartym na rekonstruowaniu wydarzeń z przeszłości cechujących się oporem wobec przemocy. Obrazy dokumentujące minione, gwałtowne zajścia zostaną przełożone na rozmaite działania ruchowe. Wspólnie z uczestnikami warsztatów artyści podejmą się badań nad szeroko pojętą kategorią powtórzenia.

Zagadnienia,jakie poruszane będą podczas warsztatu w celu konstruowania aktywności fizycznych, to: bohaterstwo, odwaga, zbrodnia, śledztwo i trening. Warsztat adresowany jest głównie do performerów i performerek, tancerzy i tancerek w zakresie tańca współczesnego i teatru tańca.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy do 2 lipca pod adresem: [email protected].

Prosimy o przesłanie wraz ze zgłoszeniem krótkiego biogramu, a także zdjęć lub linku do materiałów filmowych prezentujących możliwości fizyczne osób zgłaszających się. Wybrani uczestnicy zostaną poinformowani mailowo o zakwalifikowaniu się na warsztaty.

Z grupy warsztatowiczów zostanie następnie wyłoniona grupa osób, które wezmą udział w rezydencyjnej produkcji filmowej.

Efekty trzytygodniowej pracy w Warszawie artyści przedstawią podczas spotkania w niedzielę 3 sierpnia o godz: 18:00. Prezentację poprowadzi Katarzyna Słoboda z Muzeum Sztuki w Łodzi, współkuratorka wystawy i współredaktorka antologii poświęconej improwizacji tańca zatytułowanej „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”.

Więcej o artystach

Konrad Smoleński od przeszło dekady działa aktywnie w obszarze sztuk wizualnych i dźwięku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2002) i jednym z członków legendarnej już formacji artystycznej Penerstwo.

Współtworzy(ł) składy takich zespół, jak m.in. KOT, Kristen i BNNT. Laureat Nagrody Fundacji Deutsche Bank — Spojrzenia (2011). Prezentował swoje prace lub działania artystyczne w miejscach takich jak m.in. Palais de Tokyo w Paryżu, Pinchuk Art Center w Kijowie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Martha Herford Museum, szwajcarskich Kunsthalle Winterthur i CentrePasquArt, czy w ramach nowojorskiej PERFORMY. W 2013 roku reprezentował Polskę podczas 55. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji. Mieszka i pracuje w Warszawie i Bernie.

Noa Shadur, niezależna tancerka i choreografka, absolwentka Instytutu Sztuki ArtEZ w Arnhem, a także artystka wideo. Zdobywczyni pierwszych nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego No Ballet” (2013), a także the Vdance International Video Dance Festival; wyróżnienia na ADF – Dancing for the Camera i nagrody w kategorii najlepszy film na berlińskim Festiwalu POOL07.

Laureatka nagrody dla młodych choreografów izraelskiego Ministerstwa Kultury (2009). Reprezentowała Izrael podczas stypendium DanceWEB w Wiedniu (2010). Współpracuje z Instytutem Sztuki ArtEZ w Arnhem, Maslool – profesjonalnym programem tanecznym przy centrum sztuk performatywnych Bikurey Ha'Itim w Tel Awiwie, a także Kibbutz Ga’aton Dance Workshop.

Noa regularnie uczy metod kompozycji i choreografii w ramach rozmaitych programów tanecznych, głównie w Izraelu. Prowadzi także interdyscyplinarne warsztaty z wykorzystania wideo w tańcu, a także dotyczące punktów stycznych między sztuką, fotografią i ruchem. Mieszka i pracuje w Tel Awiwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach www.konradsmolenski.com,  www.noashadur.com.

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”