Film
16.05.2014

„Ulica Graniczna” - pokaz filmu (ZMIANA MIEJSCA!)

Plakat filmu Aleksandra Forda "Ulica Graniczna" - zdjęcie ruin w Warszawie po wojnie, na środku żółty napis Ulica Graniczna.
fot. Żydowski Instytut Historyczny

UWAGA: W związku z niesprzyjającą aurą pokaz odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma przy ul. Tłomackie 3/5  

 Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć! – zameldował gen. Jürgen Stroop w raporcie z pacyfikacji Powstania w Getcie 16. maja 1943 r. Punktem kulminacyjnym operacji było wysadzenie Wielkiej Synagogi. Tegoroczna, 71. rocznica upadku Powstania w Getcie zostanie upamiętniona plenerowym pokazem filmu „Ulica Graniczna”. 

 Jest to film o małych ludziach na tle wielkiej epoki  mówił o swoim dziele Aleksander Ford, reżyser pierwszego w polskiej kinematografii obrazu traktującego o Zagładzie. Twórcami filmu byli ocaleni z Zagłady, wśród nich Rachela Auerbach, pisarka i historyk, współtwórczyni Archiwum Ringelbluma, jednego z największych zabytków światowego piśmiennictwa.

Wyprodukowany w 1948 roku i nagrodzony złotym medalem na Festiwalu w Wenecji film opowiada o losach grupy warszawskich dzieci w czasie II wojny światowej. Przez ich zachowanie, sposób zabawy oraz pojawiające się konflikty reżyser starał się odzwierciedlić świat dorosłych. Pokazał odmienne postawy Polaków wobec Holocaustu – od otwartego sprzyjania Niemcom przez obojętność po narażanie życia przez ludzi niosących pomoc mieszkańcom warszawskiego getta.

Dzieło Forda nakręcone tuż po tragicznych przeżyciach żydowskiej społeczności wciąż wzbudza zainteresowanie i uznanie widzów na całym świecie.  To bardzo hollywoodzki film, w dobrym znaczeniu tego określenia – stwierdza znany krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

Znaczące będzie również miejsce projekcji – pod gołym niebem na ul. Bohaterów Getta, gdzie niegdyś tętniły życiem żydowskie Nalewki oraz gdzie podczas wojny przebiegała granica żydowskiej i aryjskiej strony miasta.

Organizatorem pokazu jest Żydowski Instytut Historyczny, partnerem przedsięwzięcia Muzeum Historii Żydów Polskich. 

Patroni medialni: TOK FM, Kontynent Warszawa, Narodowe Centrum Kultury, Platforma Kultury;

16. maja 2014 r., godz. 20:15, ul. Bohaterów Getta (na tyłach Arsenału),  wstęp wolny

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp