Edukacja

Wkrótce pierwsza rezydencja w muzeum

Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu. Program rezydencji artystycznych

W ramach pierwszego naboru do programu rezydencji artystycznych Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu do Muzeum Historii Żydów Polskich wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całego świata, w tym Finlandii, Hiszpanii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Turcji, Czech, Włoch i Indii.

Naszym pierwszym gościem będzie Luísa Nóbrega z Brazylii. Podczas trzytygodniowego pobytu (w dniach 29 kwietnia–18 maja 2014) zrealizuje projekt, który został wytypowany przez muzealne jury w składzie:

  • Ewa Chomicka – kierownik sekcji edukacji dorosłych
  • Agnieszka Pindera – specjalista ds. edukacji
  • Zygmunt Stępiński – zastępca dyrektora ds. działalności edukacyjno-kulturalnej
  • Tamara Sztyma-Knasiecka – kurator wystaw

Projekt Nóbregi zakłada stworzenie instalacji, na którą składać się będą ślady kilkunastu akcji artystki w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania performerka odnosić się będzie m.in. do ograniczeń nauk historycznych i języka poezji współczesnej.

Luísa Nóbrega jest Brazylijką, absolwentką filozofii na Uniwersytecie São Paulo. Jako artystka performans brała udział w wydarzeniach takich, jak: Periferias, multidyscyplinarny festiwal w Huesca w Hiszpanii, Arte Ocupa Live Art Festival w Santa Maria, Rio Grande do Sul w Brazylii i wielu innych, również w Urugwaju i Kolumbii.

Była rezydentką programów instytucji takich jak: SIM Residency w Reykjaviku czy Nida Art Colony w Neryndze na Litwie. Jest także stypendystką programu grantowego Fundação Joaquim Nabuco. Więcej informacji na temat artystki można znaleźć na jej stronie pod adresem: www.luisanobrega.com.

Program rezydencji artystycznych pozwoli muzeum gościć 13 polskich i zagranicznych artystów, którzy podejmują w swej twórczości tematykę dziedzictwa żydowskiego i wielokulturowości. Każdy artysta rozwinie swoje pomysły i poprowadzi warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych.

Nabór na pięć kolejnych rezydencji zakończył się 14 kwietnia 2014 - więcej informacji pod tym linkiem.

Działanie „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”