Spotkanie

Relacja: Spotkanie z Yael Neeman i Sarą Shilo

Dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom spotkań z autorkami książek Yael Neeman i Sarą Shilo. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i nagrania z wydarzenia.

Jael Neeman – ur. 1960 w kibucu Jechiam w Galilei. W wieku dwudziestu lat opuściła kibuc i zamieszkała w Tel Awiwie. Studiowała literaturę i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Pracowała jako redaktorka w czasopismach i wydawnictwach literackich. Opublikowała opowiadanie dla młodzieży Pomarańczowy wtorek (Jom szliszi hakatom, Am Oved 1998), nowelę Pogłoski o miłości (Szmuot al ahawa, Katom 2004) oraz opowiadania i wiersze w piśmie „Mitaam”. W 2011 ukazało się Byliśmy przyszłością – autobiograficzna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w kibucu. Książka stała się wydarzeniem wydawniczym i literackim i została nominowana do Nagrody imienia Sapira za rok 2011. Byliśmy przyszłością (tłum. Agnieszka Jawor-Polak) ukazało się po polsku nakładem Wydawnictwa Czarne w 2012 roku.

Sara Shilo urodziła się w 1958 roku w Jerozolimie, obecnie wraz z rodziną mieszka w małej miejscowości w północnym Izraelu. Oprócz powieści Krasnoludki nie przyjdą napisała także kilka książek dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Pinchasa Sapira (2007), Nagrodę Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz nagrodę Ministerstwa Kultury za najlepszy debiut. Krasnoludki nie przyjdą w polskim przekładzie Agnieszki Podpory ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarne w styczniu 2013.

Współorganizatorem spotkania było Wydawnictwo Czarne.