Wspomnienia

Wspomnienie o prof. Israelu Gutmanie

fot. Israel Government Press Office

Z wielkim żalem przyjmujemy wiadomość o śmierci błp. prof. Israela Gutmana, Ocalonego, badacza Zagłady, Przyjaciela Muzeum.

Prof. Gutman urodził się w Warszawie w 1923 r. W warszawskim getcie stracił całą rodzinę. Brał udział w powstaniu w getcie, był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych na Majdanku, Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen. Po wojnie był współzałożycielem kibucu Aviv we Włoszech, w latach 1947–1971 członkiem kibucu Lehawot w Górnej Galilei.

W 1961 r. zeznawał w procesie przeciwko Adolfowi Eichmannowi. Pracował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, był dyrektorem Ośrodka Badawczo-Naukowego przy Yad Vashem. W latach 1983–1985 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Współczesnego Żydostwa Uniwersytetu Hebrajskiego, a w latach 1993–1996 dyrektora Międzynarodowego Instytutu Badań nad Zagładą w Yad Vashem. Do 2000 r. był głównym historykiem Yad Vashem, a w latach 2000–2012 – wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Jest autorem fundamentalnych publikacji na temat zagłady Żydów, m.in. Walka bez cienia nadziei. Powstanie w getcie warszawskim, Encyclopedia of the Holocaust, The Jews of Poland between Two World Wars.

Prof. Gutman był przyjacielem Muzeum, śledził prace nad galerią „Zagłada”, opowiadającą również o jego doświadczeniu. Był członkiem Międzynarodowego Honorowego Komitetu Wspierającego Muzeum oraz Rady Muzeum w latach 2009–2013.

Żegnamy wspaniałego człowieka.