Edukacja
27.08.2013

Uczestnicy PIYE w Kielcach

We wtorek grupa uczestników programu PIYE odwiedziła Kielce. Oto relacja dwojga z nich, Shiry Teller i Macieja Pietrzaka:

Po trzygodzinnej podróży z Warszawy dotarliśmy do celu, którym był cmentarz żydowski w Kielcach, a właściwie pozostałości tej nekropolii.

Na miejscu powitali nas panowie Andrzej i Stanisław Białkowie ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, którzy opowiedzieli nam o dziejach żydowskiej społeczności w Kielcach oraz skomplikowanej historii cmentarza.

Następnie udaliśmy się na spacer po cmentarzu, by przyjrzeć się z bliska macewom oraz pomnikom poświęconym żydowskim dzieciom zamordowanym przez nazistów w 1943 roku oraz ofiarom pogromu, który miał miejsce trzy lata później.

Część uczestników programu PIYE, która odbywa obecnie staż w redakcji Wirtualnego Sztetla pod okiem pracowników muzeum rozpoczęła prace dokumentacyjne.
Przywdzialiśmy rękawiczki i wyposażeni w szczotki, kredę i aparaty fotograficzne zabraliśmy się do oznaczania, czyszczenia i fotografowania 205 ocalałych macew. Przygotowaliśmy również mapę kieleckiej nekropolii.

Nasza obecność została zauważona przez lokalne media. Kielecka gazeta „Echo Dnia„ opublikowała materiał dotyczący naszego zaangażowania w działalność Wirtualnego Sztetla, który można przeczytać tutaj.

Gdy zakończyliśmy prace na cmentarzu, pan Andrzej Białek zabrał nas na krótką wycieczkę po Kielcach. Widzieliśmy rodzinną kamienicę słynnego londyńskiego mordercy – Kuby Rozpruwacza. Odwiedziliśmy stary dom modlitwy, który Stowarzyszenie im. Jana Karskiego planuje przenieść na teren cmentarza żydowskiego. Duże wrażenie wśród izraelskich stażystów wywarła kielecka katedra.

Ważnym punktem naszego spaceru była kamienica, w okolicach której miały miejsce tragiczne wydarzenia pogromu z 1946 roku oraz pomnik poświęcony kieleckim Żydom zamordowanym w czasie Holocaustu ufundowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.