Wspomnienia
09.08.2013

Żegnamy Yarona Brucknera

fot. Wikipedia/Envahisseur CC BY SA

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy o śmierci Donatora Muzeum Historii Żydów Polskich – Yarona Brucknera.

Belgijski biznesman żydowskiego pochodzenia był założycielem Grupy Eastbridge, jej wieloletnim prezesem, a w ostatnich latach przewodniczącym rady nadzorczej firmy. Od wielu lat zaangażowany w Polsce, m.in. jako właściciel sieci Empik i Smyk.

Polska była dla niego jednym z kluczowych rynków. W 1994 roku kupił on od skarbu państwa sieć księgarni Empik. Podupadające salony szybko zmieniły oblicze, a firma wyrosła na zdecydowanego lidera rynku. Bruckner szybko rozwijał działalność w Polsce. Jako przedstawiciel wprowadził do naszego kraju firmę Kodak czy koncern spożywczy Nestle, a także wiele znanych marek odzieżowych. Do Eastbridge należy kontrolny pakiet Empik Media & Fashion.

Pan Bruckner prowadził biznesy nie tylko w Polsce. Do Grupy należy kilka budynków w Nowym Jorku, w tym m.in. piąty najwyższy wieżowiec na Manhattanie z lat 30. - do niedawna główna siedziba AIG. Eastbridge wybudowała także za pośrednictwem swoich spółek wiele nieruchomości w Belgii, Luksemburgu i Polsce.

Jego działalność filantropijna w Polsce, poza wsparciem Muzeum Historii Żydów Polskich obejmowała min. założenie organizacji non-profit Poland for Europe, której celem było promowanie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Yaron Bruckner zmarł 4 sierpnia 2013 roku w Izraelu. Miał 56 lat.