Wystawy
09.08.2013

Gwoździec Re!konstrukcja: Projekt Bima „od kuchni”

Za nami pełen wrażeń i cennej wiedzy dzień otwarty!

7 sierpnia zaprosiliśmy zwiedzających do udziału w warsztatach otwartych w ramach projektu „Gwoździec Re!konstrukcja – Projekt Bima”. Zwiedzający muzeum mogli przyglądać się pracom grupy polsko-amerykańskich uczestników projektu, którzy pod okiem specjalistów odtwarzają polichromie zdobiące bimę synagogi z Gwoźdźca. Te niezwykłe warsztaty, podobnie jak wcześniej rekonstrukcję drewnianej bimy, zorganizowała organizacja pozarządowa ze Stanów Zjednoczonych - Handshouse Studio, zajmującą się edukacją młodzieży przez odtwarzanie historycznych budowli. 

Podczas dnia otwartego nasi goście mogli poznać funkcje i symbolikę bimy, a także poobserwować i własnoręcznie doświadczyć technik odtwarzania siedemnastowiecznych polichromii. Inicjatorzy projektu Laura i Rick Brown opowiedzieli historię powstawania repliki słynnej synagogi – wkrótce jednego z najbardziej wyjątkowych obiektów przyszłej wystawy głównej w muzeum.

Udział w wydarzeniu wzieli nie tylko mieszkańcy Warszawy czy innych miast Polski, ale także goszczący w tym czasie w muzeum edukatorzy z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony wspaniały i twórczy dzień!

Efekty prac nad bimą będzie można podziwiać w przestrzeni wystawy głównej już w przyszłym roku!