Muzeum
18.06.2013

Wyprawa rowerowa Roberta Żurawina

17 i 18 czerwca Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedził Robert Żurawin, syn jednego z dziesięciu członków Żydowskiego Robotniczego Klubu Sportowego „Hapoel”, którzy w 1932 roku przemierzyli na rowerach drogę z Polski do ówczesnej Palestyny.

W latach 30. przy ulicy Nowolipki 25 w Warszawie miał swoją siedzibę Żydowski Robotniczy Klub Sportowy „Hapoel”. W ramach klubu działała sekcja kolarska, której członkowie dokonali nie lada wyczynu: w 1932 roku dziesięciu mężczyzn pojechało na wyprawę rowerową z Polski do ówczesnej Palestyny. W trakcie podróży odwiedzili wiele polskich miast, gdzie spotykali się z przedstawicielami lokalnych klubów sportowych. Ich dalsza droga wiodła przez ówczesną Czechosłowację, Austrię i Włochy, skąd udali się promem do Hajfy. Na rowerach firmy „Łucznik” objechali tereny przyszłego państwa Izrael.

Ponad 80 lat później, Robert Żurawin, 60-letni lekarz i wykładowca akademicki z Houston w Teksasie, wraz ze swoimi dziećmi, Natalie i Jonathanem, zamierzają przejechać na rowerach trasę wiodącą przez 15 polskich miast dla uczczenia wyczynu swojego ojca i dziadka. We wtorek 18 czerwca wyruszyli oni spod Muzeum Historii Żydów Polskich. Swą podróż zakończą 30 czerwca w Krakowie. Wyprawa z 1932 roku wyruszała z ulicy Gęsiej w Warszawie. Adresu tego nie odnajdziemy już jednak na mapie. Po wojnie powstała tam ul. Anielewicza, przy której obecnie zlokalizowane jest muzeum.