Muzeum
11.06.2013

Odsłonięcie ławeczki Jana Karskiego w Warszawie

Fot. Rafał Grunt/Muzeum Historii Żydów Polskich

11 czerwca o godz. 15:00 na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich została odsłonięta ławeczka Jana Karskiego. Jest to trzeci tego typu pomnik w Polsce.

W ceremonii udział wzięli: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak, przedstawiciele środowisk i organizacji żydowskich, a także Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz dyplomaci. Po odsłonięciu ławeczki goście zapoznali się z treścią wystawy Muzeum Historii Polski „Jan Karski. Człowiek wolności” prezentowanej na planszach przed muzeum.

Ławeczka wyposażona jest w aparaturę do odtwarzania dźwięku. Po przyciśnięciu guzika można odsłuchać wspomnień słynnego kuriera, dotyczących zarówno jego przedwojennych, jak i wojennych losów.

Jan Karski (1914-2000) – był w czasie drugiej wojny światowej kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego. Jako świadek Holocaustu, przedstawił władzom państw alianckich swój raport o zagładzie Żydów w okupowanej Polsce.