Wykład

Relacja: Zobacz wideo z wykładu Prof. Zimbardo w muzeum

Gościem kolejnego spotkania z cyklu wykładów otwartych Muzeum Historii Żydów Polskich, które odbyło się 3 czerwca, był światowej sławy psycholog społeczny, profesor Philip Zimbardo.


Jego wykład zatytułowany „Lekcje wyniesione z Powstania w Getcie Warszawskim a nowe pokolenie polskich bohaterów” odnosił się do wyników dotychczasowych badań na temat psychologii zła, wzbogaconych o rozwinięcie idei nowego heroizmu. Posłużył się przykładami z okresu Zagłady, wskazując na sposoby wyrażania sprzeciwu wobec zła reprezentowanego przez nazistów. Przypomniał sylwetkę Ireny Sendlerowej, dla której sprzeciw ten wiązał się z potrzebą ratowania Żydów.

Profesor Zimbardo starał się wskazać, że bohaterami mogą być nie tylko wielkie postacie z historii, lecz także zwykły człowiek. Zachęcał do zapoznania się ze swoim najnowszym przedsięwzięciem, jakim jest HIP – Heroic Imagination Project, który tę ideę realizuje. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wzbudził żywe reakcje uczestników. Zarówno przed, jaki i po wykładzie profesor Zimbardo podpisywał swoje książki oraz rozmawiał z gośćmi.

Kolejnym punktem wizyty Zimbardo w Polsce były Katowice. Na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego profesor wspiera inicjatywę otwarcia pierwszego na świecie Zimbardo Youth Center. Ośrodek powstaje w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Inicjatorami utworzenia ZYC są Philip Zimbardo, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.