Edukacja
16.05.2013

Warsztaty poświęcone Irenie Sendlerowej

fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum Historii Żydów Polskich

15 maja 2013 r., w związku z uroczystością nadania imienia Ireny Sendlerowej alejce na terenie zieleńca wokół muzeum, Dział Edukacji, we współpracy z projektem Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci, zorganizował warsztaty dla uczniów trzech warszawskich szkół im. Ireny Sendlerowej.

Ich tematem była postać Sendlerowej oraz jej działalność w czasie II wojny światowej. Zajęcia, które odbyły się w Centrum Edukacyjnym muzeum, prowadzone były przez Jagnę Koftę. Wzięło w nich udział trzydziestu gimnazjalistów z Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 65, Gimnazjum nr 23 i Niepublicznego Gimnazjum nr 1.

Wprowadzenie objęło działalność Ireny Sendlerowej oraz zjawisko ratowania Żydów w czasie Zagłady. Następnie uczniowie przystąpili do zadania, które polegało na stworzeniu i zapisaniu przesłania płynącego z życia i postawy bohaterki przy wykorzystaniu liter jej nazwiska. Wymyślonym hasłom towarzyszyło wykonanie prac artystycznych. Uczniowie stworzyli ciekawe projekty będące wynikiem ich własnych przemyśleń na temat Ireny Sendlerowej.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach, a także Ci, którzy uczestniczyli w późniejszej uroczystości otwarcia alei, zostali oprowadzeni po muzeum (łącznie 100 osób). Otrzymali również upominki przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP.