Edukacja
15.05.2013

NOC MUZEÓW

Budynek Muzeum POLIN widziany z góry, od strony ulicy Edelmana. Jest wieczór.
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W pierwszą Noc Muzeów w nowo otwartym budynku Muzeum Historii Żydów Polskich zapraszamy do obejrzenia multimedialnej instalacji Pétera Forgácsa opartej o archiwalny materiał filmowy, dokumentujący żydowskie życie w międzywojennej Polsce. Dopełnieniem materiału wizualnego będzie tło muzyczne, skomponowane i wykonane przez zespół The Klezmatics, w nawiązaniu do archiwalnych nagrań dźwiękowych z epoki. Ponieważ będzie to pierwsza Noc Muzeów w nowym budynku, chcielibyśmy również zaprosić warszawiaków do odkrywania architektury muzeum. O znaczeniu symboliki budynku opowiedzą edukatorzy, zapraszając do wspólnego poznawania tajników architektury i kontekstu miejsca, w którym powstało muzeum. O wyjątkowym projekcie i jego miejscu w odniesieniu do architektury pamięci na świecie opowie autor koncepcji budynku, architekt Rainer Mahlamäki oraz inni dyskutanci. Monumentalna bryła budynku stanie się także punktem wyjścia do wspólnego tworzenia projekcji i odkrywania znaczeń symboliki żydowskiej. Wydarzeniem muzycznym będzie koncert zespołu Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy).

18 maja, godz. 19.00-01.00

Szczegółowy program:

WYDARZENIE MUZYCZNE
godz. 21.00, koncert Alte Zachen

Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy) to zespół powołany przez znanego z wielu reinterpretacji muzyki żydowskiej gitarzystę Raphaela Rogińskiego (Shofar, Wovoka, Cukunft) i współtworzony przez Olę Rzepkę (Drekoty, Wovoka), Bartka Tycińskiego oraz Macia Morettiego (Mitch and Mitch, Baaba, Paristetris). Stworzone przez nich kompozycje, określane mianem „żydowskiej surferskiej muzyki religijnej”, są połączeniem chasydzkich pieśni liturgicznych, rock ’n’ rolla i psychodelicznego rocka. „Dziś gramy muzykę, która brzmi jak z lat 60-tych, obecna w kulturze była 150 lat temu, a jej źródła sięgają 5000 lat wstecz”, mówią twórcy, tłumacząc zapożyczoną ze slangu zbieraczy złomu w Izraelu nazwę grupy.

WYSTAWA „LISTY DO TYCH, CO DALEKO"

Multimedialna instalacja Pétera Forgácsa ze ścieżką dźwiękową zespołu The Klezmatics, złożona z kilkunastu audiowizualnych „orkiestracji” opartych o archiwalny materiał filmowy, dokumentujący żydowskie życie w międzywojennej Polsce – przede wszystkim amatorskie filmy żydowskich imigrantów, kręcone podczas wizyt w rodzinnych miejscowościach. Filmy te, tworzone z myślą o pokazaniu ich po powrocie do Ameryki rodzinom oraz członkom ziomkostw, utrwalają nie tylko szeroką panoramę społeczną, ale też codzienne życie miejscowej ludności. Péter Forgács przesyła tę wizualną pocztówkę dalej – do współczesnego odbiorcy. Wystawa  realizowana we współpracy z YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Czynna do 30 września 2013 roku.

Projekty towarzyszące wystawie:


Pocztówka dźwiękowa „Do tych, co daleko, do tych, co blisko”

W nawiązaniu do instalacji Pétera Forgácsa, goście Nocy Muzeów zostaną zaproszeni do stworzenia własnej pocztówki dźwiękowej – listu/przekazu, skierowanego zarówno do przodków, jak i do współcześnie żyjących Żydów i Polaków.

Pocztówka z dwudziestolecia

W nawiązaniu do instalacji Pétera Forgácsa, w różnych miejscach muzeum zaprosimy do spotkania z przedstawicielami przedwojennej społeczności żydowskiej, zatrzymanej w kadrach fotograficznych. Każdy z kadrów będzie ożywał w opowieści „opiekuna” zdjęcia – facylitatora, który przywoła kontekst danej sytuacji i przedstawionych postaci.

 

ODKRYJ MUZEUM

godz. 19.00, międzynarodowa debata Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich – inspiracje, symbolika, proces, funkcjonalność

Uczestnicy debaty: prof. Rainer Mahlämaki (Finlandia) – projektant Muzeum Historii Żydów Polskich, prof. Bogdan Paczowski (Luksemburg) – przewodniczący jury konkursu na projekt muzeum, projektant Muzeum Historii Polski, prof. Ewa Kuryłowicz – wiceprezes zarządu Kuryłowicz & Associates, polski partner Rainera Mahlamäkiego, prof. Maria Poprzęcka – dyrektor Instytutu Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski, Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator. Prowadzenie: arch. Grzegorz Stiasny – autor wielu realizacji, krytyk architektury. Partnerem debaty jest miesięcznik „Architektura Murator”.

godz. 19.30-20.30, warsztaty rodzinne Zbuduj swoje muzeum
Po co buduje się Muzea? Co w muzeum jest najważniejsze - budynek czy eksponaty? Jak miałbyś zbudować swoje muzeum, to jakie?

Zdarzają się Muzea bez budynków i budynki bez eksponatów – zbadamy, co tak naprawdę definiuje muzeum – czy ważniejsze są wnętrza, czy forma budynku. Dowiemy się, z jakich materiałów można je zbudować i jak zadbać o to, żeby było ciekawe dla zwiedzających.

Podczas nocy muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich ARCHIDZIECIAKI dostaną zadanie specjalne. Na jedną noc zamienią się w budowniczych muzeów i zaprojektują swoje muzea! Będziemy eksplorować nowy budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, zajrzymy w jego zakamarki, dowiemy się, skąd się wzięła jego forma i odkryjemy materiały, z których został zbudowany. Zapraszamy!

Zapisane dzieci prosimy o przyniesienie eksponatu, który chciałyby, żeby znalazł się w ich Muzeum, np. ulubiony kamyk, patyk lub szklana kulka, z którą wiąże się ważna dla dziecka historia.

O ARCHIDZIECIAKACH:
Warsztaty poprowadzą Maria Anna Kowalska, Katarzyna Pedrycz, Ewa Szylberg oraz Paweł Pedrycz, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Bawimy się! Projektujemy! Budujemy! Wspólnie odkrywamy świat zbudowany i poszukujemy piękna kryjącego się w przestrzeni. Obserwujemy, jak działa miasto, jak żyją jego mieszkańcy i czego potrzebują, by się w nim dobrze czuć. Próbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: „dlaczego?”, „po co?” i: „jak?”. Naszym celem jest pozwolić dzieciom, by poczuły się jak prawdziwi architekci i zobaczyły jak łatwo mogą zmieniać swoje najbliższe otoczenie.  Chcemy rozbudzić w nich wrażliwość na problemy przestrzenne i nauczyć je kreatywnie rozwiązywać, tak, by w przyszłości świadomie mogły kształtować świat wokół siebie. Kładziemy nacisk na przestrzenny charakter zajęć i budowanie w dużej skali. Przy pomocy prostych materiałów uczymy się projektować, konstruować i budować.

godz. 20.30-21.30, Rodzinna gra muzealna
Zapraszamy dzieci i rodziców do odkrywania architektury budynku poprzez grę muzealną – zaglądanie do „ukrytych” przestrzeni, tropienie kolejnych informacji i rozwiązywanie zagadek, przybliżających zagadnienia związane z historią powstania muzeum i symboliką budynku. Zapraszamy dzieci do 12 lat. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów:

  •     projekcje filmu przeprowadzającego przez osiem galerii przygotowywanej wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich, opowiadającej o 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich;
  •     spacery po budynku, podczas których zwiedzający poznają historię muzeum oraz miejsca, w którym się znajduje, legendę Polin, do której odnoszą się napisy na szklanych panelach okrywających budynek, a także różne interpretacje symboliki architektury budynku;
  •     otwarte warsztaty wokół kształtów związanych z architekturą muzeum oraz symboliką żydowską, których efekty będą przedmiotem naściennych projekcji – wizualnych kolaży tworzonych na żywo. Prowadzenie: Grupa Malarze.

Grupę wizualizatorów Malarze tworzą Mikołaj Chylak, Tomek Melissa, Jędrek Owsiński i Marek Zając. Kolektyw zrodził się z potrzeby współpracy i wprawienia w ruch kolorów oraz znaków, które w codziennej praktyce malarskiej powstają zazwyczaj w samotności i pozostają statyczne. Grupa działa najczęściej we współpracy z twórcami muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

Rezerwacja miejsc na warsztaty rodzinne i rodzinną grę muzealną:

(+48) 22 471 0301

[email protected]

Zapraszamy!

 

Realizacja tegorocznej Nocy Muzeów możliwa dzięki wsparciu
Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

 

Logo Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce