Kultura
14.02.2013

„Moi sąsiedzi”

Okładka książki "Moi sąsiedzi"
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Autor: Joanna Wańkowska-Sobiesiak

Wydawca: Borussia

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 186

Książka wydana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich

Książka jest zbiorem trzynastu reportaży poświęconych Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, osobom które pomagały ocalić Żydów w czasie II wojny światowej. Autorce nie zawsze udało się z nimi spotkać. Często są to spotkania z ich dziećmi lub wnukami, którzy niewiele wiedzą na temat historii własnych rodziców czy  dziadków sprzed 1945 roku. Reportaże stawiają czasem więcej pytań, niż dają odpowiedź o nas samych, jak również na temat motywacji pomagania drugiej osobie, za co ówcześnie groziła (na terytorium Polski) kara śmierci. I chociaż autorka zamierzała dotrzeć do uhonorowanych medalem Yad Vashem, którzy mieszkają na terenie Warmii i Mazur, to historie które odkrywa osadzone są na Mazowszu, w ziemi Chełmskiej czy w Łódzkiem, przez co nabierają szerszego charakteru.

Reportaże te napisałam, żeby odkupić grzech zaniechania, ponieważ w czasach, kiedy mogłam wysłuchać opowieści mojej babki, nie miałam na to ani czasu, ani chęci [ze wstępu]

Joanna Wańkowska-Sobiesiak, jest absolwentką konserwatorstwa i zabytkoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała jako dziennikarka w warmińskiej prasie lokalnej. Jest autorką reportaży drukowanych w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. W latach 2002–2011 prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Oddział w Olsztynie. Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.