Wsparcie
01.07.2012

Komitet Wspierania Muzeum na prezentacji wystawy głównej

Na zaproszenie Marcina Święcickiego, przewodniczącego Polskiego Komitetu Wspierania Muzeum, członkowie Komitetu spotkali się z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, Dyrektor Programową Wystawy Głównej oraz dyrektorem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny  Piotrem Wiślickim, i wicedyrektorami Muzeum Historii Żydów Polskich, Dorotą Keller i Krzysztofem Balcerzakiem.

Goście zostali przywitani przez dyrektora Wiślickiego wspaniałymi informacjami o darach Jana Kulczyka, Fundacjach Taube i Koret, które pozwalają sfinansować Wystawę Główną i rozpocząć jej produkcję.

Głównym punktem spotkania była jednak prezentacja przez prof. Kirshenblatt-Gimblett Wystawy Głównej – po raz pierwszy w całości. Nowe renderingi pozwalają wyobrazić sobie wygląd poszczególnych galerii.

Muzeum mimo najstaranniejszych przygotowań nie będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby – emocji na temat polsko-żydowskich stosunków nie brakuje; jak wyjaśniała pani profesor, ekspozycja skupiała się będzie na mało znanym, zapomnianym życiu Żydów polskich, a nie na polskim antysemityzmie czy żydokomunie. Podstawowym celem Muzeum jest przypomnienie 1000 lat obecności Żydów na polskiej ziemi, a nie rozliczanie się. Nie oznacza to jednak, że trudne tematy zostaną pominięte.

Po prezentacji był czas na pytanie – np. o obecności postaci Marka Edelmana w galerii Zagłada, i dyskusję z udziałem m.in. Andrzeja Wajdy, Adama Rotfelda, Jerzego Kropiwnickiego i Pauli Sawickiej o promowaniu misji Muzeum jeszcze przed otwarciem zaplanowanym na 20 października 2013.

 

Obecni byli:

ADAM ROFTELD
MAŁGORZATA NIEZABITOWSKA
LECH NIKOLSKI
KRZYSZTOF CHWALIBÓG Z ZONA
ANDRZEJ WAJDA z żoną KRYSTYNĄ ZACHWATOWICZ
AGATA TUSZYNSKA
PAULA SAWICKA
JERZY KROPIWNICKI