Kultura
01.09.2011

„Pamiętnik Blumki”

Okładka książki "Pamiętnik Blumki"
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Autor: Iwona Chmielewska

Nazwa wydawcy: Media Rodzina

rok wydania: 2011

Liczba stron: 64

Książka pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich.

W przyszłym roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100.rocznica założenia przez niego i Stefanię Wilczyńską Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej. Z tej okazji wydawnictwo Media Rodzina (we współpracy z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag) wydało książkę Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki.

Z Pamiętnika Blumki czytelnik dowie się nie tylko o życiu w Domu Sierot, ale i o przesłaniu Starego Doktora. O tym, jak kochać dziecko. Iwona Chmielewska prowadzi nas przez ten świat, stąpając delikatnie na palcach. A wszystko po to, aby nie spłoszyć tego, co kryje się w drobnych gestach codzienności. W słowie i obrazie artystka ta łączy fakty z fikcją, aby użyczyć twarzy dzieciom, których tragiczny los upamiętnia dziś szereg liter wyryty w granicie.

Książka objęta patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich oraz czasopisma „Midrasz“.

Iwona Chmielewska– ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.  Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska“ na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie książki autorskie, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jej książki ukazały się w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, a także w Chinach, na Tajwanie, Japonii i w Portugalii. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski „Oscar“, Bologna Ragazzi Award, w kategorii „Non fiction“.