ABC poszukiwań genealogicznych żydowskich przodków z Polski
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich
Od czego zacząć poszukiwania genealogiczne? →
W Internecie można znaleźć bardzo wiele porad, jak zacząć poszukiwania rodzinne. Na początek polecamy sprawdzić kompendium przygotowane przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Polsce. Znajdziecie w nim podstawowe informacje o pierwszych krokach w genealogii, rodzajach dokumentacji przydatnych w poszukiwaniach oraz o tym, jak tę dokumentację odnaleźć. Znajdziecie tam również odnośniki do baz danych prowadzonych przez NDAP oraz instrukcję, jak z archiwów korzystać.
Genealogia żydowska ma swoją specyfikę, dlatego należy się również zapoznać z poświęconym jej kompendium. Dobrym początkiem będzie InfoFiles na portalu JewishGen. Znajdziecie tam wskazówki dla początkujących, przewodniki po różnych rodzajach źródeł i literaturze przedmiotu oraz wiele przydatnych narzędzi, jak baza danych imion żydowskich, wyszukiwarka miejscowości czy kalkulator kalendarzowy pozwalający przeliczyć datę kalendarza żydowskiego na gregoriański.
Czy są bazy pomocne w poszukiwaniu przodków z Polski dostępne przez Internet? →
Tak, w Internecie można znaleźć liczne bazy pomocne dla poszukiwań żydowskich przodków z terenów Polski. Poniżej wybór najbardziej przydatnych z nich:
Czy w Internecie można odnaleźć skany dokumentów przydatnych w poszukiwaniach żydowskich przodków z Polski? →
Tak, w Internecie jest wiele stron publikujących skany archiwalnych dokumentów. Poniżej przykłady niektórych z nich wraz z linkami.
Czy są jakieś organizacje do których warto się zwrócić, szukając żydowskich przodków z Polski? →
W poszukiwaniach rodzinnych warto się również zwrócić do następujących organizacji:
Chcąc uzyskać akt urodzenia młodszy niż 100 lat i/lub akt małżeństwa i zgonu młodsze niż 80 lat, należy skontaktować się z właściwym Urzędem Stanu Cywilnego.