Wycieczka rowerowa: Nasielsk
Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie Welocypedy.pl serdecznie zapraszają na wycieczkę rowerową szlakiem historii i kultury żydowskiej na Mazowszu: Nasielsk i okolice.
Wycieczkę po Nasielsku poprowadzi Zdzisław Suwiński – historyk, regionalista i mieszkaniec Nasielska.
Żydzi zaczęli osiedlać się w szlacheckiej części Nasielska w XVII w. Miejscowa społeczność żydowska należała administracyjnie do kahału w Tykocinie aż do XVIII wieku. Mimo to miała własną drewnianą bóżnicę, wybudowaną około 1650 roku. Była to jedna z najpiękniejszych synagog na ziemiach polskich. Wielu nasielskich Żydów utrzymywało się z drobnego handlu czy rzemiosła. Byli właścicielami garbarki i fabryki sukna. Zajmowali się również gorzelnictwem, co było powodem wielu lokalnych konfliktów. W Nasielsku działała synagoga, szkoły religijne. Przed wojną Żydzi stanowili około połowy mieszkańców miejscowości.
Rok 1939 przyniósł kres istnieniu społeczności żydowskiej w Nasielsku. Podczas wycieczki przypomnimy dawne oblicze miasta, obejrzymy zdjęcia ukazujące przedwojenny Nasielsk i usłyszymy historie jego mieszkańców, odwiedzimy nasielski rynek i żydowski cmentarz. Zobaczymy również poniemieckie lotnisko w nieodległym Chrcynnie.
Wycieczka całodniowa.
Wycieczka przeznaczona dla osób pełnoletnich.
Liczba miejsc ograniczona - obowiązują rezerwacje (decyduje kolejność zgłoszeń).
Kontakt: (+48) 22 471 03 01; 604 452 946; [email protected]
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wycieczce:
http://www.jewishmuseum.org.pl/template/gfx/Regulamin_wycieczki_rowerowej.pdf
Szczegółowy program zostanie wysłany do osób, które dokonają rezerwacji.
Więcej informacji na stronach:
http://www.jewishmuseum.org.pl/
http://www.welocypedy.pl/
Wycieczki są organizowane co dwa tygodnie przez cały okres letni.
Kolejna wycieczka: 1 września br. do Sochaczewa.