Nauka

Katalog wystawy stałej "POLIN. 1000 lat historii Żydów polskich"

Redakcja naukowa: Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Antony Polonsky

Liczba stron: 432

Wydawca: Muzeum Historii Żydów Polskich

Zamów e-booka katalogu do wystawy stałej →

Imponujący tom towarzyszy wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zawiera eseje autorstwa czołowych naukowców, które dopełniają historię Żydów polskich prezentowaną na wystawie – historię tysiąca lat nieprzerwanej obecności na ziemiach polskich.

Każdy esej został bogato zilustrowany zdjęciami dokumentów i przedmiotów prezentowanych na wystawie, z których wiele nie było dotąd reprodukowanych.

Książka zawiera także piękne zdjęcia każdej z galerii – podróży Ibrahima ibn Jakuba, wspaniałego modelu Krakowa i Kazimierza, unikalnej repliki malowanego sklepienia drewnianej synagogi z Gwoźdźca, panoramicznego dworca kolejowego, multimedialnej ulicy międzywojennej, i wielu innych ekspozycji.

Katalog jest doskonałym uzupełnieniem zbierającej pochwały wystawy stałej, ustanawiającej nowe standardy rozumienia historii Żydów polskich.

"(…) Muzeum Historii Żydów Polskich (…) jest tak śmiałe w swej koncepcji intelektualnej, jak w swym projekcie architektonicznym" – "Financial Times"

"Nieczęsto się zdarza, że muzeum nie tylko dokumentuje historię, ale też ją tworzy. Rzadko też powściągliwi zwykle komentatorzy (…) mówią podczas otwarcia nowego muzeum, że może ono okazać się źródłem nadziei i dumy, które dadzą impuls do rozwoju całego społeczeństwa" – Arnie Eisen, rektor Żydowskiego Seminarium Teologicznego Ameryki